Stošestka: Dotací na boj s klimatickou krizí přibývá. Co Česko do roku 2030 udělá s bilionem korun?

Vydáno 31. 08. 2023

Vlny veder, extrémní sucha, hurikány nebo záplavy. Radikální výkyvy počasí jsou prokazatelně průvodním jevem klimatické změny, za kterou může člověk. Co čeká nás v České republice? Dalším změnám je ještě čas zabránit, je ale nutné na to vynaložit finanční prostředky. Do našeho podcastu Stošestka přijali pozvání Zuzana Vondrová, expertka na spravedlivou transformaci z Centra pro dopravu a energetiku a Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel Fakta o klimatu.

Zuzana Vondrová, expertka na spravedlivou transformaci CDE a Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel Fakta o klimatu | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

Na boj s klimatickou změnou se vynakládá čím dál větší část veřejných rozpočtů. Jedním z lídrů v dotování tzv. zelených programů” je Evropská unie. Z té přijde do Česka skrze několik programů (Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace a Národní plán obnovy) do konce dekády dle odhadů na bilion korun. Jak tuto závratnou částku investujeme? A poputují finance na relevantní projekty?

Poslouchejte nový díl Stošestky – podcastu naší protikorupční organizace. Moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Poděkování za podporu


Projekty a kauzy: Národní plán obnovy a jeho rizika Souboj o miliardy na řešení dopadů odklonu od uhlí

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

6/26

Termín ukončení implementace projektů z Národního plánu obnovy.

6/25

Termín 30. června 2025 stanovuje lhůtu pro zavedení zákonné regulace lobbingu v Česku, která je jednou z podmínek pro další čerpání dotačních prostředků od Evropské komise v rámci Národního plánu obnovy.

6/23

Vláda schválila aktualizaci Národního plánu obnovy včetně půjčky od Evropské komise, která má činit zhruba 137,4 miliardy korun. Dalších 33,4 miliardy korun chce získat nově na grantech.

6/23

Vláda projednává rozšíření NPO v objemu přibližně shodném s první schválenou verzí z roku 2021. Jde asi o 208 miliard korun navíc. Záměrem vlády je pro 33,4 miliard využít evropské granty, zejména v kapitole REPowerEU, směřující k řešení energetické krize spojené s ruskou agresí a válkou na Ukrajině. Nově bude Česko také čerpat 174 miliard z půjčky poskytované EU.

5/23

TI se stala součástí Podvýboru pro transparentnost a participaci občanské společnosti, jehož vznik na platformě Výboru NPO iniciovala.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.