Stošestka: Dotací na boj s klimatickou krizí přibývá. Co Česko do roku 2030 udělá s bilionem korun?
Vlny veder, extrémní sucha, hurikány nebo záplavy. Radikální výkyvy počasí jsou prokazatelně průvodním jevem klimatické změny, za kterou může člověk. Co čeká nás v České republice? Dalším změnám je ještě čas zabránit, je ale nutné na to vynaložit finanční prostředky. Do našeho podcastu Stošestka přijali pozvání Zuzana Vondrová, expertka na spravedlivou transformaci z Centra pro dopravu a energetiku a Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel Fakta o klimatu.
Zuzana Vondrová, expertka na spravedlivou transformaci CDE a Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel Fakta o klimatu | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz
Na boj s klimatickou změnou se vynakládá čím dál větší část veřejných rozpočtů. Jedním z lídrů v dotování tzv. „zelených programů” je Evropská unie. Z té přijde do Česka skrze několik programů (Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace a Národní plán obnovy) do konce dekády dle odhadů na bilion korun. Jak tuto závratnou částku investujeme? A poputují finance na relevantní projekty?
Poslouchejte nový díl Stošestky – podcastu naší protikorupční organizace. Moderuje Martina Foldynová.
Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.
Poděkování za podporu
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Termín ukončení implementace projektů z Národního plánu obnovy.
Termín 30. června 2025 stanovuje lhůtu pro zavedení zákonné regulace lobbingu v Česku, která je jednou z podmínek pro další čerpání dotačních prostředků od Evropské komise v rámci Národního plánu obnovy.
Vláda schválila aktualizaci Národního plánu obnovy včetně půjčky od Evropské komise, která má činit zhruba 137,4 miliardy korun. Dalších 33,4 miliardy korun chce získat nově na grantech.
Vláda projednává rozšíření NPO v objemu přibližně shodném s první schválenou verzí z roku 2021. Jde asi o 208 miliard korun navíc. Záměrem vlády je pro 33,4 miliard využít evropské granty, zejména v kapitole REPowerEU, směřující k řešení energetické krize spojené s ruskou agresí a válkou na Ukrajině. Nově bude Česko také čerpat 174 miliard z půjčky poskytované EU.
TI se stala součástí Podvýboru pro transparentnost a participaci občanské společnosti, jehož vznik na platformě Výboru NPO iniciovala.