Policie stíhá společnost AVE CZ odpadové hospodářství z krácení daní se škodou 3,76 miliardy korun

Vydáno 27. 08. 2022

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala stíhat firmu z krácení daní kvůli nakládání s odpady. Stíhání čelí společnost AVE CZ odpadové hospodářství, kde má podíl i podnikatel Daniel Křetínský, informuje ČTK. Podle serveru Lidovky.cz kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun.

Suť a další odpad po ničivém tornádu z června 2021 shromažďovali lidé na třech místech. Celkově se zde sešlo na 210 tisíc tun odpadu, který odklízela společnost AVE CZ | zdroj: AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

Policisté z NCOZ jsou přesvědčeni, že společnost porušila zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu.

„NCOZ v těchto dnech zahájila trestní stíhání jedné právnické osoby pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v souvislosti s nakládáním s odpady. Více informací poskytovat nebudeme,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Můžeme potvrdit, že policejní orgán zahájil trestní stíhání společnosti AVE CZ jakožto právnické osoby v souvislosti s údajnými trestnými činy spojenými s výběrem poplatků za odpady na skládkách,“ sdělila ČTK firma.

Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 2,3 miliardy korun. Další stovky milionů firma údajně neodvedla dotčeným obcím. V případě Čáslavi jde téměř o miliardu korun, škoda 437 milionů vznikla Benátkám nad Jizerou, Hořovice přišly o 33 milionů a Mšeno o 16 milionů korun.

„Společnost AVE podle zjištění úřadů dlouhodobě neplnila svou zákonnou povinnost platit za ukládání odpadů příslušným obcím, ale i státu. Podle všeho to dělala manipulací se záznamy a výkazy, jak a kolik odpadu bylo přesně na skládky navezeno a dále využito. AVE zde tedy podvodně maximalizovalo své zisky na úkor veřejných rozpočtů a potažmo i životního prostředí a zdraví obyvatel,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen Správní rady Transparency International (TI).

„Kromě obrovského dluhu vůči obcím a státu nyní dostává kauza i trestní rozměr, což je vzhledem k rozsahu a závažnosti dopadu jediné logické vyústění,“ dodává.

Většinovým akcionářem AVE je společnost EP Industries (EPI), ve které v minulosti vlastnil majoritní podíl podnikatel Daniel Křetínský. Nyní Křetínský drží nepřímo asi 37 procent EPI a nevykonává ve skupině manažerskou kontrolu, podle obchodního rejstříku je Křetínský předsedou dozorčí rady EPI, objasňuje ČTK.

Ve výroční zprávě AVE CZ odpadové hospodářství za loňský rok je jako společník s většinovým podílem na základním kapitálu firmy označena společnost Andelta. EPI je zmiňována jako ovládající osoba, která společnost AVE CZ odpadové hospodářství prostřednictvím firmy Andelta ovládá. Jediným akcionářem Andelty je podle obchodního rejstříku firma Piramel Enterprises Limited z Kypru.

Jak funguje odpadová lobby?

V Česku také probíhá na legislativní úrovni miliardová hra o odpad. Právní poradna TI se této problematice věnuje od roku 2020. Právě před dvěma lety naši právníci upozornili na závažný problém týkající se mimo jiné novelizace zákona o odpadech. Dvě verze novely, ale v totožném znění, tehdy předložili poslanci Antonín Staněk (ČSSD) a Jan Zahradník (ODS).

Pozměňovací návrh § 160 zákona o odpadech zavedl pravidlo, podle kterého původci odpadu nemusí platit poplatek Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) a obcím, pokud by odpad byl na skládce „využit“ a nikoli jen uložen.

Z pohledu TI je to samo o sobě problematické z hlediska regulace nakládání s odpady. Nicméně nejedná se o změnu do budoucnosti, ale zpětné zavedení generálního pardonu od roku 2015, tedy retroaktivně.

Města a obce, které mají ve svém katastru skládku, tak přicházejí v souhrnu o stamilióny až miliardy korun na těchto poplatcích. Novela je účinná od 1. ledna 2021.

Ústavní soud v Brně | zdroj TI

„Kontroverzní novela je nyní díky zásahu části Senátu u Ústavního soudu. Čekáme tedy na verdikt soudu, který by objasnil, zda Parlament odhlasoval protiústavní legislativu, která nahrává odpadové lobby a poškozuje veřejné rozpočty,“ komentuje David Kotora, vedoucí komunikace TI.

„Tato situace je ukázkovým příkladem, proč v České republice potřebujeme zákonnou regulaci lobbingu, která by jasně stanovila pravidla a mantinely hry a předcházeli jsme tak podobným legislativním excesům,“ apeluje.

Jak funguje odpadový lobbing v praxi se dočtete také v komentáři našeho bývalého právníka Pavla Jiříčka.

Zdroj: ČTK a Lidovky.cz


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.