Pojďte s Transparency do Kina Pilotů na debatu a film „Když promluvila” o sextortion

Vydáno 23. 05. 2023

Transparency International ČR (TI) Vás zve do kina na film „Když promluvila” o dvou novinářkách New York Times, kterým se podařilo díky oznamovatelkám, resp. obětem, prolomit dekády trvající ticho kolem sexuálního násilí v Hollywoodu. Před samotným promítání budou o tom, jak pracovat s výpověďmi oznamovatelů, nejen z pohledu novinářů, diskutovat: Apolena Rychlíková, Johanna Nejedlová a Ondřej Kopečný. Akci moderuje Zuzana Tvarůžková. Vstup je zdarma.

Překonat strach: Když promluvila | grafika: ateliér Klimsz

Veřejná debata Překonat strach” a promítání filmu Když promluvila” (She said) proběhne u příležitosti Mezinárodního dne whistleblowerů, a to v pátek 23. června 2023 od 18:00 v Kině Pilotů.

Veřejná debata: Překonat strach”

TI se ochraně oznamovatelů věnuje více než 15 let. V Česku tak známe celou řadu závažných kauz, které se podařilo odhalit právě díky oznamovatelům (whistleblowerům) protiprávního jednání a nekalostí.

Za posledních několik měsíců se také čím dále více objevují případy, ve kterých figuruje sexuální násilí a zneužití pozice moci. Oběti, oznamovatelky a oznamovatelé začínají promlouvat i u nás v Česku.

Jak tyto kauzy souvisejí s korupcí? Pro tento typ korupce existuje termín: sextortion”. Neboli spojení slov sex” a extortion”, tedy vynucování nebo vymáhání sexuálních služeb ve vztahu k protislužbě” jakou mohou být peníze, ale třeba taky zápočet na vysoké škole.

A právě o sextortion se mluví nejčastěji ve spojení se zeměmi třetího světa. Můžeme ale o něm hovořit i v Evropě a Česku. Sextortion spadá do tématu genderu ve vztahu ke korupci, obětmi jsou totiž ve výrazně větší míře ženy. Jaká je tedy role oznamovatelů? Jak je na tom ČR v rámci sextortion? Na koho se mohou oznamovatelé a oběti obracet o radu a pomoc? Jak probíhá taková komunikace? A co můžeme v této oblasti podniknout?

Na tyto a další otázky budou odpovídat hostky a host, kteří se dlouhodobě problematice ochraně oznamovatelů a omezování sexuálního násilí ve své praxi věnují:

  • Apolena Rychlíková, novinářka publicistického serveru A2larm, režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka a aktivistka. Spolupracovala na článcích odkrývající kauzu Dominika Feriho od roku 2021.
  • Johanna Nejedlová, výkonná ředitelka organizace Konsent, kterou založila. Je členkou výkonného výboru České ženské lobby a redakční rady Deníku N. Za své působení získala ocenění Women of Europe 2019, Bitch 50 a zařadila se do výběru žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.
  • Ondřej Kopečný, ředitel Transparency International ČR.

Moderuje Zuzana Tvarůžková, novinářka a moderátorka ČT24.

Místo a čas

Událost proběhne v Kino Pilotů (Donská 168, 100 00 Praha 10-Vršovice). Od 18:00 budeme debatovat a poté začne v 19:00 promítání filmu „Když promluvila”.

Vstupenky

Vstupné na akci je zdarma a lístky si můžete zajistit online.

TI tuto akci pořádá také v rámci oslav připomenutí 25 let od založení naší nevládní protikorupční organizace v Česku.

O filmu „Když promluvila” (She said)

Dvěma novinářkám New York Times Megan Twohey a Jodi Kantor se podařilo dotáhnout ke zveřejnění jednu z největších kauz sexuálního zneužívání v Hollywoodu – případ Harveyho Weinsteina. Díky jejich investigativní práci a spolupráci obětí – žen, které se rozhodly promluvit, došlo nejen k prolomení desítky let trvajícího ticha, kauza rozhoupala celosvětové hnutí.

Film popisuje složité získávání důkazů i spolupráci s oznamovatelkami – ženami, které se staly obětmi Weinsteina. Snaha o jejich delegitimaci a označení za holky, které se prostě chtěly zviditelnit, tak se s ním vyspaly”, psychický nátlak i výhružky. Všechno, s čím se oběti i novinářky a novináři, případně organizace poskytující pomoc, setkávají.

Jak s takovými oznámeními, nejen v redakcích, nakládat? Jaký genderový rozměr má korupce? O tom budeme debatovat v Kině Pilotů 23. června 2023.

K akci se přidejte na Facebooku!

Užitečné odkazy k tématu

Poděkování za podporu

Tato akce proběhne díky podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme! 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.