Národní plán obnovy je z hlediska transparentnosti debakl

Vydáno 20. 05. 2021

Jedním z bodů pondělního jednání kabinetu Andreje Babiše (ANO) byl Národní plán obnovy (NPO), který od loňského podzimu za zavřenými dveřmi připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Plán byl tento týden schválen a poputuje tak Evropské komisi. Z hlediska transparentnosti příprav je NPO debakl a naplňuje příkladně korupční rizika, na něž v souvislosti s fondy reagujícími na změnu klimatu upozorňujeme.

Úřad vlády České republiky | zdroj: TI

Do příprav plánu, na jehož základě má být do roku 2023 proinvestováno přes 170 miliard korun z kapes evropských daňových poplatníků, nebyla zapojena široká veřejnost a ani ta odborná. MPO o tom navíc lživě informuje, přičemž vytvořilo nekoncepční polotovar, který se tento týden na vládě rozšířil na nečekaných 200 miliard. Jedním z důvodů tohoto nárůstu je ad hoc přidávání projektů, které mají na poslední chvíli zaručit požadované plnění zelené agendy.

Národní plán obnovy nyní bude předložen ke schválení Evropské komisi. Není jisté, zda Brusel český plán investic a reforem seškrtá zpátky na původní alokaci, nebo oněch zhruba 15 % navýšení (daném neschopností zajistit dostatek zelených projektů) akceptuje například s tím, že České republice bude proplacena ta “zelenější” část a zbývajících nadlimitních 30 miliard korun uhradíme z národního rozpočtu.

Jisté naopak je, že mnohé z nových projektů přidaných proto, aby se NPO dostal na požadovanou úroveň zelených opatření, při bližším pohledu neobstojí. V některých případech dokonce dochází k „natírání“ neekologických projektů nazeleno.

„Jedná se o systémový korupční problém, kdy k poškozování veřejného zájmu dochází tím, že finance určené pro omezování emisí či reakci na dekarbonizaci jdou na zcela nesouvisející či přímo kontraproduktivní projekty,“ komentuje ve shodě s odbornými nevládními organizacemi Ondřej Cakl, který se v Transparency International (TI) zabývá uhlíkovou korupcí. Právě odborné ekologické organizace přitom mohly s nastavováním zelené agendy pomoci.

Přizvání odborné veřejnosti se neplánuje ani v budoucnu. Prostor by proto byl ve dvou výborech, ale Řídící výbor NPO s účastí oborových a občanských participantů nepočítá vůbec. Druhý, tzv. Výbor NPO, sice počítá se sociálními a hospodářskými partnery, ale pouze v poradní a monitorovací pozici a jen k  vybraným dokumentům.

„Možnost občanského dohledu alespoň nad implementací plánu se stává opět pouhým zbožným přáním a protikorupční odolnost realizace NPO tedy není zaručena ani na papíře,“ vyjadřuje své obavy Jana Stehnová, která se v TI zabývá tématikou fondů EU a vede projekt zaměřený na uhlíkovou korupci.

Jak Transparency International Národní plán obnovy komentovala se dozvíte zde.

Více o pozadí uhlíkové korupce v Česku se dočtete zde.

Další informace o NPO najdete na oficiálním webu zde.

Kvalitní analýzu adekvátnosti financí na klimatické politiky v NPO zobrazíte zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.