Kosovské nadějné vyhlídky

Vydáno 17. 12. 2019

Boj proti korupci je jedním z hlavních témat aktuální veřejné debaty v Kosovu (vedle napjatých vztahů se sousedním Srbskem). Nespokojenost s pokusy vládnoucí koalice zneprůhlednit politické finance, byla jednou z příčin pádu vlády a předčasných voleb na podzim 2019.

Transparency International v Kosovu | zdroj: TI

Vítězové (Vetëvendosje a LDK) uvádějí zprůhlednění financování stran jako jednu z programových priorit, a tak podporují nadějné výhledy: mají však před sebou řadu nástrah. Transparency International Česká republika (TI ČR) se snaží přispět především sdílením poznatků nastřádaných díky našemu unikátnímu projektu Transparentní volby.

Předvolební napětí a předčasné volby

Jak už jsme psali zde a zde, pokus „očesat“ platnou volební legislativu v Kosovu měl umožnit vládnoucí koalici získat podporu přeběhlíků z opozice (měl totiž zajistit financování jejich nově ustaveného poslaneckého klubu). Zásahy do zákona ale nabraly tak drakonických rozměrů, že právě opozice, a především občanská a odborná veřejnost, začaly na vládu vytvářet výrazný tlak proti jejich uvedení v platnost.

Druhým, ještě větším bolehlavem se pro vládu premiéra Ramushe Haradinaje v létě stalo stoprocentní clo na import zboží, který (PDK-AAK-Nisma) uvalila na Srbsko už v roce 2018. Bezprecedentní krok se stal reálnou překážkou možného jednání s Bělehradem a příčinou mezinárodního tlaku (jak ze strany EU tak tradičního podporovatele kosovské státnosti USA), který si vláda už nemohla dovolit ignorovat.

Když byl premiér navíc v létě 2019 předvolán coby obviněný před haagský soudní tribunál pro válečné zločiny, ukázala se možnost položit vládu se ctí a vyhlásit předčasné volby jako elegantní řešení politické krize v zemi. V té době si navíc premiér mohl oprávněně myslet, že mu clo, populární u značné části obyvatelstva, umožní získat ve volbách silnější mandát. Nestalo se. V předčasných volbách zvítězila tradičně opoziční levicová Vetëvendosje (LV) a strana LDK navazující na odkaz prvního kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy.

A povolební napětí

V říjnu 2019 zahájily Vetëvendosje a LDK jednání o vládní koalici. Ještě v polovině prosince však nedošlo k jejímu ustavení. Zdlouhavá politická vyjednávání se zadrhávají na obsazení nejvyšších ústavních pozic: pokud na křeslo premiéra nyní dosedne lídr LV Albin Kurti, bude chtít LDK výměnou mít později právo navrhnout svého kandidáta na prezidentský úřad. (Mluvíme o potenciální situaci po ukončení funkčního období stávajícího prezidenta Hashima Thaçiho.) LV a LDK mají šanci postavit vládu vůbec poprvé v historii Kosova, takže přes prozatímní provizorium v Prištině panuje spíše pozitivní nálada a očekávání lepší politické situace.

Novela volebních zákonů se vrací do hry – a my též

Destruktivní návrh novely Zákona č. 03 / L-174  O financování politických stran byl smeten pod stůl a na řadě je nové kolo jednání o skutečném posílení průhlednosti financování kampaní a stran legislativní cestou. (Více.)

Proto se náš odborný tým věnuje analytickým činnostem a vyhodnocuje výsledky monitoringu kampaně z podzimu 2019.

Ondřej Cakl se v týdnu od 9.12.2019 účastnil kulatých stolů na téma politických financí se zástupci kosovských politických stran i reprezentanty státních dohledových institucí (Volební komise, Státní protikorupční agentura) a občanské společnosti (Democratia në Veprim ad.). Na panelu v rámci Týdne proti korupci 10.12. představil nejúčinnější pravidla pro transparentní kampaně z ČR (např. transparentní účty, povinnost registrace třetích stran, limity na výdaje a příjmy), jejichž zavedení Kosovo teprve čeká.

Spolupráce TI ČR a KDI

Mezinárodní odborná skupina složená z Ondřeje Cakl a Petr Vymětala za TI ČR a Florenta Spahiji, Arbena Kelmendiho, Viollety Haxholli a Agnesy Haxiu za KDI pak připravovala podklady pro adepty monitorovacích aktivit z řad studentů a vyhodnocovala úspěšnost proběhnuvšího šetření v kampani před volbami.

Cílem je především vytvořit odborné zázemí pro legislativní změny a předat transformační zkušenost z České republiky, která urazila dlouhou cestu vylepšování volební legislativy k dnešnímu bezmála uspokojivému stavu. TI ČR navíc disponuje expertízou v oblasti občanského dohledu nad volebními kampaněmi díky projektu Transparentní volby, který kontinuálně naplňuje od roku 2013.

I při vědomí všech komplikací má kosovská společnost obrovskou motivaci vybudovat národní demokratickou integritu státu a zařadit se postupně po bok liberálních demokracií západního střihu. Bez podpory zvnějšku je ale tento projekt vzhledem k demotivující mezinárodní situaci odsouzen k zániku. Už proto si Republika Kosovo naši podporu zaslouží.

Článek vznikl díky podpoře MZV ČR, program Transition Promotion, v rámci projektu INTRO-PF.

 


Projekty a kauzy: Zprůhlednění financování politických stran Kosovské republiky – INTRO – PF2019

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.