Globální hnutí TI doporučuje Evropské komisi uvalit sankce na myanmarský holding MOGE, který financuje násilný převrat z peněz evropských firem

Vydáno 03. 06. 2021

Ačkoliv je Myanmar daleko od hranic Evropské unie (EU), v globalizovaném světě geografická vzdálenost nehraje roli. Jedním ze zdrojů financování junty, která na začátku února 2021 násilím převzala moc po prohraných demokratických volbách, jsou evropské firmy obchodující s armádním holdingem MOGE. Proto evropská veřejnost, včetně našeho globálního protikorupčního hnutí Transparency International (TI), usiluje u Rady EU o uvalení cílených sankcí.

Ilustrační fotografie z Myanmaru | zdroj: Irrawaddy.com, Myanmar-now.org

Výzva k sankcionování MOGE

Koncem května mezinárodní sekretariát TI v Berlíně vyzval vysokého představitele EU Josepa Borella Fontellese, aby apeloval na Radu EU za uvalení sankcí na Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE) a na bankovní domy, které v EU facilitují její obchody s nerostnými surovinami, zejména ropou a zemním plynem.

TI tak vyslovuje nesouhlas s tím, aby se evropské společnosti podílely na praní špinavých peněz, které jsou používány k financování zločinů proti lidskosti.

MOGE získává značnou část svých příjmů z poskytování licence a zpoplatnění těžby ropy a zemního plynu v Myanmaru. Jen na roky 2021/2022 se přitom odhadují tyto výnosy na 1,25 miliardy EUR.

K penězům MOGE má nyní exkluzivní přístup junta generála Min Aung Hlainga, začasté prostřednictvím offshorových firem (např. MGTC), jež z jejích příjmů financuje své operace.

Sankce uvalené na MOGE však nebudou znamenat ani zastavení těžby nerostných surovin, ani konec obchodování, na němž jsou závislé evropské, americké, thajské a další mezinárodní těžební a distribuční společnosti.

Tím méně hrozí v jejich důsledku bezprostřední energetický kolaps. Prakticky ale znemožní, aby výnosy z myanmarského přírodního bohatství končily v rukou militantní organizace, která se dopouští násilí na vlastním civilním obyvatelstvu.

Česká Transparency International se k výzvě připojuje.

Dosavadní sankce na myanmarské konglomeráty

Evropská unie i Spojené státy americké (USA) už uvalily sankce na čelní představitele junty, na armádní obchodní monopoly Myanmar Economic Corporation (MEC) a Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL). Ty jsou sice také zdrojem příjmů pro juntu, jejich obchody s EU byly ale zanedbatelné.

USA ale uvalily ekonomické sankce na konkrétní členy armádní loutkové Administrativní rady státu (SAC), která supluje vládu. Zastavení peněz z MOGE pro juntu se jeví jako logický následný krok.

Stručná historie převratu

Junta uvěznila představitele civilní vlády, v čele se státní poradkyní, paní Aung San Suu Kyi a prezidenta U Win Myinta, a členů parlamentu 1. února 2021, a spustila násilný puč spojený s hromadným zatýkáním domnělých i reálných představitelů odporu a demokratických sil ve společnosti.

Civilní obyvatelstvo Republiky Myanmarský svaz setrvalo v otevřené nenásilné rezistenci až do dubna 2021, kdy se počty obětí na lidských životech, včetně žen a dětí, vyšplhaly na 700.

Od května už jsme svědky svépomocného ozbrojování i organizovaného násilného odporu vůči juntě, často pod velením etnických milicí. V zemi jsou již statisíce vnitřních uprchlíků, kteří opustili domovy v důsledku vojenských útoků, i nadále zde probíhá pandemie COVID-19, propuká humanitární krize.

K prvnímu červnu počty civilních obětí dosáhly 840. Naplňuje se tak temný scénář, před kterým znalci oblasti varovali už v dubnu 2021.

Ke stažení

Dopis Transparency International adresovaný Josepu Borellovi Fontellesovi

K tématu si také můžete poslechnout náš podcast Stošestka, kde jsme Myanmaru věnovali celou epizodu, nebo si můžete přečíst blog kolegy Ondřeje Cakla, ve kterém se zabývá příčinami vojenského převratu.


Projekty a kauzy: Podpora, vymezení a ochrana prostoru pro činnost nevládních organizací omezujících korupci v Myanmaru v povolebních podmínkách

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.