Evropa uvalila sankce na myanmarský ropný konglomerát

Vydáno 22. 02. 2022

Evropská rada uložila 21. února 2022 nové sankce na 22 osob a 4 společnosti napojené na vojenskou juntu v Myanmaru. Mezi sankcionovanými firmami je i konglomerát Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE), který až dosud zprostředkovával financování zločinů proti lidskosti pomocí výnosů z těžby ropy a zemního plynu, na níž se podílely evropské a americké energetické společnosti.

Ilustrační fotografie: demonstrace proti financování puče v Myanmaru, 25. března 2021 | zdroj: Gonzalo Fuentes, Reuters

O potřebě sankcí jsme už několikrát psali, a především jsme se aktivně podíleli na advokačních kampaních, aby je Rada aplikovala.

Myanmarská armáda spustila 1. února 2021 násilný převrat, který zapříčinil humanitární katastrofu. Výnosy z těžby nerostných surovin jsou přitom jejím hlavním zdrojem příjmů, které armáda udržuje pomocí neprůhledné sítě polostátních firem a společností registrovaných v daňových rájích a offshorech.

„V mezinárodním kontextu rozpínání totalitních režimů je to důležitý signál, že evropské společenství podporuje hodnoty lidskosti, demokracie a v neposlední řadě transparentnosti. Vytvoří tlak také na USA, Kanadu a Británii, které mají velký vliv na násilnou juntu, aby také ony aplikovaly tyto dlouho požadované sankce,“ hodnotí pozitivně poslední kolo sankcí Ondřej Cakl, vedoucí myanmarské agendy TI.

Více si o Myanmaru můžete poslechnout v našem podcastu Stošestka z loňského dubna.


Projekty a kauzy: Podpora, vymezení a ochrana prostoru pro činnost nevládních organizací omezujících korupci v Myanmaru v povolebních podmínkách

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.