EU musí efektivně zamezit financování junty v Myanmaru
V úterý 1. února 2022 to bude přesně rok, kdy myanmarská armáda (Tatmadaw) zahájila ozbrojený násilný převrat a uvrhla Republiku Myanmarský svaz do humanitární a politické krize. Ani po roce se nepodařilo zastavit neprůhledné financování junty z evropských zdrojů, ačkoliv oficiálně EU protidemokratický puč odsuzuje, stejně jako např. Spojené státy americké.
Kyal Sin byla zabita 3. března 2021, když se snažila pomoci ostatním demonstrantům proti útoku slzným plynem. Počty zabitých juntou se vyšplhaly k 17. březnu 2021 ke dvěma stovkám obětí | zdroj: Irrawaddy.com
Myanmar měl v posledním desetiletí intenzivní diplomatické a obchodní styky se zeměmi EU, včetně České republiky. Dva měsíce po převratu také Evropská komise uvalila na některé představitele nastupujícího vojenského režimu sankce. Posléze následovala další dvě kola sankcí, a to v dubnu a červnu 2021.
Teprve třetí sankční rozhodnutí zakazuje obchod se státními myanmarskými podniky, které financují juntu. Jedná se o firmy obchodující s minerály a dřevem.
Podotkněme, že osobní majetky generálů alokované v rámci EU jsou zanedbatelné. Dále nemožnost oficiálně prodávat vzácné dřeviny a minerály do zemí EU juntu významně nepoškodí. Mezitím jí ale plynou obrovské příjmy z těžby ropy a zemního plynu, a to právě díky spolupráci s evropskými společnostmi.
Přes řadu apelů z mnoha stran, včetně mezinárodního sekretariátu TI v Berlíně, Evropská komise doposud nepřistoupila k sankcím týkající se myanmarského státního podniku Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE), který juntě zajišťuje zisky z těžby, a to ve spolupráci s evropskou firmou TotalEnergies.
Armádní hlídka v hlavním městě Myanmaru, Neipyijto | zdroj: Irrawaddy.com
Sankce jsou tím potřebnější, že samotný energetický gigant otevřeně podpořil jejich uvalení a zastavení svých operací na myanmarském ropném poli Yadana, které zdůvodnil humanitárními, korupčními a bezpečnostními riziky.
„Prvního února si tak připomeneme neblahé výročí od zahájení brutalit v Myanmaru, a proto je na místě znovu apelovat na evropské instituce, aby na myanmarskou pračku špinavých peněz MOGE, uvalily embargo. Je to to nejmenší, co lze udělat,“ vysvětluje Ondřej Cakl, vedoucí myanmarské agendy TI ČR.
O puči v Myanmaru si můžete také poslechnout náš podcast Stošestka z loňského dubna.
Podcast Stošestka | zdroj: TI ČR
Nepřehlédněte také projekt Myanmar Coup Tracker, na kterém TI ČR spolupracuje s CEIAS.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru