Developerský projekt metra D má pro příštích 20 let potenciál kauzy v řádech desítek miliard a radní tajnůstkaří, varuje TI

Vydáno 27. 04. 2018

Transparency International (TI) vyzvala minulý týden otevřeným dopisem zastupitele hl. města Prahy (HMP), aby zodpověděli nejasnosti týkající se spolupráce se společností Penta v rámci projektu metra D v předpokládané hodnotě 60 miliard korun.

Metro v Praze | zdroj: TI

Mimo jiné jsme se dotazovali: Proč je stanoven podíl ve společném podniku (joint venture) 51 % ku 49 % ve prospěch Penty? Jak bude probíhat kontrola nové entity? Co vloží do projektu Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) – pozemky? A co soukromý partner? Jak bude nastaveno rozdělení zisku mezi DPP a soukromým investorem (případně dalšími zakládanými dceřinými společnostmi)?

Hlavnímu městu jsme chtěli poskytnout 30 dnů na odpověď, ale náhlý spěch Rady města, o kterém jsme se dozvěděli, vnáší do tohoto zásadního projektu novou dynamiku.

Už příští středu má o záměru proběhnout hlasování, a to v rámci uzavřené valné hromady DPP, kterou je Rada města. Tímto „elegantním“ postupem radní obejdou Zastupitelstvo HMP, nedojde tak k vysvětlení sporných míst, na které TI upozorňuje, a o projektu neproběhne ani žádná veřejná diskuse.

Vedení Prahy by takto zásadní projekt nemělo řešit za zavřenými dveřmi bez souhlasu a podrobné diskuse se zastupiteli, ale naopak sporné otázky otevřeně vysvětlit. Přijímat takto pokoutně jeden z největších projektů v Praze pár měsíců před komunálními volbami je neakceptovatelné.

„Tajnůstkaření radních vyřazuje ze hry nejen zastupitele, ale především samotné Pražany. Postavit metro D a využít ekonomický potenciál kolem stanic je správné, ale podmínky musí být pro město výhodné. Tady vzniká riziko nové miliardové kauzy, o které si budeme číst dalších 20 let. A i trestní odpovědnost budou mít radní,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Jaké další konkrétní nesrovnalosti chceme zodpovědět, si můžete přečíst v našem dopise.

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispívá k iniciování systémových změn. Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad. TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.


Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

09/21

Exšéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák, překupník s vlivem Ivo Rittig a ostatních 10 obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze byli pravomocně osvobozeni Vrchním soudem v Praze.

05/20

Ve větvi obžaloby týkající se Neographu, která byla městskému soudu vrácena k dalšímu dokazování, soudce znovu dospěl k názoru, že DPP žádná škoda nevznikla. Případem se znovu bude zabývat vrchní soud.

09/18

Obžalováno bylo celkem 17 lidí. Soudce osvobodil všech sedmnáct, Pražský vrchní soud však potvrdil zproštění jen u pěti z nich a kauzu vrátil městskému soudu.

07/18

Hlasování radních se nekoná, jelikož byl návrh Náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) stažen

05/18

TI ČR po vícenásobných apelech obdržela odpověď od ZHMP

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.