Blog Jakuba Malhockého: „Tenhle blog není klišé aneb jak vypadala moje stáž v TI“

Vydáno 08. 03. 2021

Fakt to není kampaň. Je za tím spousta práce odvedená partou profíků, kterým upřímně záleží na zlepšování politické kultury v Česku. Po loňském létě to mohu říct s čistým svědomím. Od června do srpna jsem totiž měl tu příležitost zažít Transparency International (TI) na vlastní kůži jako stážista v týmu investigativy a analytiky. Nejenom, že jsem se za ty tři měsíce naučil pohybovat ve veřejných zakázkách nebo rozkrývat majetkovou strukturu firem. Hlavně jsem ale potkal spoustu zajímavých a skvělých lidí, se kterými, mám ten dojem, se budu ještě dlouho potkávat. Ať už na pivo, nebo pracovně.

Jakub Malhocký, bývalý stážista TI | zdroj: TI

Jasně. Teď si asi říkáte, že tohle se píše v každém blogu ze stáže, který spatří světlo světa. Uznávám, sám jsem takových úvodů přečetl snad stovky. Jestli vás ale zajímá, co s TI mají společného pošťačka, malinovice a Královské národní divadlo, čtěte dál. A budete se moct dočíst i něco o tom, jak to na stáži v TI chodí.

Začnu pošťačkou. Můj první den v Transparency bylo pondělí. Měl jsem přijít na 9:30. Proběhlo seznamování s nejužším týmem a od 10 první porada, kde jsme se poznali s celou kanceláří. Kromě toho, že člověk hned vniknul do aktuálních kauz (onehdy třeba Pelta a Zákon o odpadech), dostalo se mu také vřelého přivítání.

Z každého stálého zaměstnance byla cítit úcta a hluboký vděk. TI je opravdu malá organizace (zaměstnanců na plných úvazek je cca 13). I přesto zastane obrovský kus práce, a to do velké míry také díky stážistům. Jelikož je to nevládní organizace, tak si ale nemůže dovolit stáže proplácet.

Co vám ale TI nepošle na účet, to vám vrátí právě na vděku za a respektu pro vaši práci. Rozkrýváte majetkové struktury podniků, analyzujete a mapujete evropskou legislativu strukturálních fondů, kontrolujete státem rozdané dotace nebo sestavujete žebříček transparentnosti českých zbrojařských firem.

Zkrátka děláte stejnou práci, jakou by klidně zastal kmenový zaměstnanec. Tím, že ji ale děláte dobrovolně, udržujete TI nad vodou. A za to vám budou všichni strašně vděční. Vyjdou vám vstříc co se časových možností týče a pomůžou kdykoliv je potřeba. Zároveň se ale od vás očekává kvalitně odvedená práce, na kterou dostanete konstruktivní feedback, takže se pořád posouváte dál.

Tip č. 1: Trocha zdravého špičkování rozhodně v TI nechybí

Ale zpátky k té pošťačce. Takže první půlden jsem hned dvakrát pobavil celou kancelář. A druhý den se mi to povedlo znovu. Měl jsem za to, že v pondělí se v 9:30 se začínalo proto, že to byl první den. Tak jsem druhý den přišel na 8:50. Tady se hodí podotknout, že TI sídlí ve stejné budově jako Česká pošta. Na stejném patře tak sedíte, byť v oddělených prostorech, i s několika jejími zaměstnanci.

No a jednu paní pošťačku se mi tehdy podařilo hned zrána vytočit. Deset minut opakovaného zvonění u dveří do patra asi není úplně ranní idylka zaměstnance pošty. „Na stáž do Transparency? Tady ale nikdo takhle brzo nikdy není, to vám neřekli?!“

A pak v TI nechybí ani trocha toho špičkování. Třeba když se nejmenovaného kolegy Milana zeptáte, jak propojil jeho iPad s firemním emailem. Záhy poznáte, že pohrdání Applem ze strany fanouška systému Android je pořád v kurzu. Stejně tak je pořád v kurzu i sarkastický úsměv, opět nejmenovaného kolegy, se kterým si chcete dát obědový pad thai, při pouhé zmínce o tofu místo kuřete. Nebo dále tradičně zanícené debaty o ostrovním fotbale, oblíbených klubech a Premier League.

Tip č. 2: stáž v TI je vhodná i pro ty, kdo si ráno rádi přispí

Tohle vtipné entrée ale nebylo vůbec na škodu. Člověk se smyslem pro humor totiž do kolektivu v TI zapadne bez problémů. A v takovém prostředí vám jde práce od ruky. Pokud se aktivně zajímáte o politiku, budete jako ryba ve vodě. Debaty o současném politickém dění vás provázejí všude – v kanceláři, na WhatsAppu a samozřejmě také v hospodě. Tady se dostáváme k malinovici.

Dobré kolegy poznáte tak, že se po celém dni v kanceláři těšíte, že s nimi ještě strávíte večer na pivu. A přesně tak jsem se cítil já v TI. Hned první týden se konal „křest nováčků“ v jednom pražském baru, který je proslavený mimo jiné právě i svojí malinovicí. Zbytek asi netřeba rozvádět. Postačí snad jen poznamenat, že to nebyla naše poslední společná návštěva. Opravdu rychle jsem se tak začal cítit součástí celého TI týmu. Pokud tedy rádi debatujete nejen o politice, ale i sportu, kultuře, ekonomice, vlastně o čemkoliv, budete se vždycky rádi vracet.

Díky společně strávenému času mimo pracovní dobu ale také poznáte, že lidé, kteří za českou pobočkou Transparency stojí, svojí práci dělají srdcem. Za neveliké peníze a často pod palbou kritiky ze všech stran, ale za to s přesvědčením, že český veřejný prostor se dá zlepšovat. Že občan si zaslouží vědět, kdo ovládá firmu, která žije z jeho daní, či od koho jednotlivé strany a kandidáti berou peníze na své politické aktivity. Nebo že i ti nejzranitelnější si zaslouží kvalifikovanou právní ochranu.

A poznáte to mimo jiné i podle výrazu na tváři, který vykouzlí nový finanční příspěvek na transparentním účtu s děkovným popiskem a přáním mnoha sil. Tehdy vám dojde, že tahle práce se nedělá pro peníze nebo slávu. Ale pro chtíč změnit věci k lepšímu.

Tip č. 3: Pro ty, kdo nevěří, že se věci dají změnit, tahle stáž není

Jak do toho všeho zapadá Královské národní divadlo v Londýně, ptáte se? To je místo, u kterého jsme se poprvé sešli s ostatními stážisty, kteří po létě odešli studovat na stejnou školu – The London School of Economics and Political Science (LSE).

Že je o stáž v TI opravdu eminentní zájem dokládá fakt, že minimálně polovina stážistů, které jsem za to léto mohl poznat, buďto již studovali, nebo se chystali odjet na studia, na prestižních zahraničních univerzitách. A spousta z nich právě na LSE. Díky tomu jsme tak ještě před odjezdem do Británie měli vytvořenou partu kamarádů, se kterou se studia v pandemických podmínkách dají zvládat mnohem lépe.

Takže když píšu, že jsem se v TI hodně naučil a navázal spoustu dlouhotrvajících přátelství, tak to pro mě není klišé. Za svou zkušenost v Transparency jsem všem svým kolegům moc vděčný. Práce, kterou jsem odvedl na evropských fondech a legislativě se mi perfektně hodila do studia politické ekonomie. Zkušenosti se získáváním informací o vlastnických strukturách firem či různých aktivitách veřejného sektoru v budoucnu zužitkuji třeba jako konzultant, nebo analytik.

A principy etiky a transparentnosti jako prevence proti problémům se zákonem se hodí jak ve veřejném, tak i soukromém sektoru. Zároveň se mám na koho obrátit, pokud si nebudu jistý výkladem určitého zákona. V neposlední řadě mám i s kým si postesknout nad střetem zájmů našeho premiéra i v Londýně.

Ale také jsem poznal, že za Transparency International opravdu nestojí žádná kampaň. Lidé, kteří TI tvoří, mají různá politická smýšlení. Jedno je ale spojuje – přesvědčení, že politika v Česku se dá dělat čistěji a že věci se dají změnit.

Autorem je bývalý stážista TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.