Blog Apoleny Ondráčkové: „My už také víme, kudy běží zajíc aneb rok poté“

Vydáno 03. 05. 2018

Dnes je tomu přesně rok, co si policie přišla pro samozvanou „čtverku“ v souvislosti s rozdělováním sportovních dotací v rámci neinvestičního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Odstartoval tak závod o spravedlivý sport, k jehož vítězství je i po roce stále ještě daleko.

Miroslav Pelta | zdroj: sport.cz

Český sport totiž na trati nečekaly pouze překážky v podobě pozastavení toků peněz z MŠMT, ale také bolestivá očista vlastních řad. Ohlédněme se tedy zpět na tu pomyslnou startovní čáru a připomeňme si, o co se běží.

 

Muži a ženy činu

Pro rekapitulaci: v první vlně byli v souvislosti s investičními dotačními programy MŠMT zadrženi a následně obžalováni:

  • Simona Kratochvílová (tehdejší náměstkyně ministryně MŠMT pro řízení sekce sportu a mládeže)
  • Miroslav Pelta (tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR))
  • Zdeněk Bříza (tehdejší vedoucí odboru sportu MŠMT)
  • Miroslav Jansta (stále působící předseda České unie sportu (ČUS))

Trestní stíhání bylo zahájeno ze:

  • spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby;
  • sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě;
  • porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Druhá vlna obviněných nezaostávala příliš dlouho a mezi „čtverku“, jak se sami rádi nazývali, přibyly jména jako Jan Boháč (generální sekretář ČUS) nebo samotný FAČR.  Dotační kauza se nevyhnula ani zástupcům z Magistrátu hlavního města Prahy Soně Fáberové a Karlovi Březinovi.

 

Mirek Dušín na prameni

Z telefonních odposlechů a odposlouchávacích zařízení z pražského pronajatého bytu bylo zjištěno, jak se Pelta a Kratochvílová, jinak známá jako Mirek Dušín, domlouvali na tom, jaké sportovní svazy a projekty dostanou finanční státní podporu a v jaké výši.

Pelta s Kratochvílovou jednoduše obcházeli či ovlivňovali expertní komisi, která na základě předem definovaných kritérií (dotačních klíčů) určila, kdo je oprávněným příjemce dotace a jaká bude výše této podpory. Podle vyšetřovatelů mělo dojít například k těmto praktikám:

  • obsazení lidí do expertní komise, kteří bodovali dle politické objednávky;
  • vyjednávaní vyšší dotační podpory pro předem určené projekty/svazy (např. pro FAČR);
  • určování, které projekty jsou hodny dotační podpory a které nikoliv a to na základě politické výhodnosti.

Nejen, že výše uvedené praktiky jsou míle daleko od spravedlivého a potažmo legálního způsobu přerozdělování státních dotací do sportu, ale takovéto machinace především umožnily skupině obžalovaných vybudovat si znamenitou síť důležitých kontaktů, známostí a vlivu. Mnohdy stačila na první pohled neškodná poznámka o potřebě finančních prostředků na konkrétní projekt, a pokud jste byli duem Kratochvílová Pelta vyhodnoceni jako dostatečně vlivná „dobrá známost“ už se v pronajatém bytě rozhodovalo o vás bez vás. To je příklad předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který se zmínil o sportovním a zároveň dobročinném projektu, který zaštiťuje.

Za jeho zájmy se u Pelty přimluvila i Kratochvílová: „Potom tenisový klub Lužánky, to je Rychetský, tomu bychom měli dát, ale ten má desítku teda.“No tak jestli je to Rychetský, to je potřeba,“ konstatuje Pelta.

 

Běh na dlouhou trať

Od té doby, co padly první obžaloby, se odehrálo několik událostí, které rozpohybovaly financování českého sportu. Kateřina Valachová odstoupila z postu ministryně školství, proběhla kontrola ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (kontrolní závěr naleznete zde), došlo k pozastavení investičních dotačních programů a jejich přenastavení, byl zvolen nový předseda FAČR – a to i přes Peltovu kandidaturu, kterou symbolicky zahájil z vazby.

K soudu pomalu, ale jistě putují všichni obžalovaní. Na události posledního roku je potřeba nahlížet i kritickým okem – alokované dotace na sport jsou stále pod téměř nulovou kontrolou, MŠMT se potýká s nízkou odbornou personální kapacitou a nestabilní sportovní politikou, která by obstála před otrlými a věci znalými sportovními funkcionáři. Na Peltovu větu: „samá transparentnost, ale aby se hledělo, co sportovní svazy potřebují, to ne,“ lze tedy pouze lakonicky odpověď: díky za ní, snad jí bude víc – té transparentnosti, a to třeba i díky naší kampani Korupční víceboj.

Autorka je právničkou v TI.


Štítky: Sport , Korupční víceboj

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.