Lux Leaks: Již zítra padne konečný verdikt v kauze whistleblowera Antoina Deltoura
Před nedávnem jsme poukázali na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco skutečný viník zůstává nepotrestán. Antoine Deltour je francouzský občan a bývalý zaměstnanec nadnárodní společnosti PricewaterhouseCoopers, který vyšel na světlo světa s informacemi dokazujícími tajné dohody týkající se daňových úlev mezi lucemburskými úřady a mezinárodními korporacemi.
Antoine Deltour | zdroj: TI
Jeho čin byl bezesporu ve veřejném zájmu, a proto je Transparency International přesvědčená, že by neměl čelit trestnímu stíhání. Již zítra však má padnout konečný verdikt soudu v této kauze, která se tak může stát nebezpečným precedentem pro další jednání s whistleblowery. Ti by měli být chráněni, ale běžnou praxí je jejich ostrakizace a perzekuce.
Popišme si však trochu více problematiku celé kauzy. Lux Leaks znamená zpřístupnění stovek daňových dohod, které obsahují plánování daňových úniků v obrovském měřítku. Informátorem a člověkem, který prolomil bránu mlčení, je právě Antoine Deltour. Jeho odhalení poukázalo na zaběhlý mechanismus korporátních daňových úniků v rozsahu stovek miliard eur týkající se více než 350 mezinárodních společností. Obvinění, kterým Deltour čelí, zahrnují obvinění z krádeže, z porušení ochrany mlčenlivosti, obchodního tajemství a neoprávněného přístupu k informacím. Již zítra vynese lucemburský soud rozsudek, přičemž mu hrozí trest 10 let odnětí svobody a peněžitá pokuta ve výši 1 250 000 EUR.
Antoine Deltour, LuxLeaks whistleblower, vysvětluje proč je whistleblowing tak důležítý | zdroj: TI
Mezinárodní sekretariát Transparency International vede za tohoto whistleblowera kampaň a do světa vypustili petici, kterou k dnešnímu dni podepsalo již více než 200 tisíc jeho podporovatelů. I vy se můžete přidat na jeho stranu a dát najevo svůj nesouhlas s jeho souzením. (Lucembursko je jednou z evropských zemí, která disponuje omezenou právní ochranou whistleblowerů. Deltour nebyl uznán whistleblowerem v plném rozsahu z toho důvodu, že se v jeho případě, dle lucemburského práva, nejedná o „očividnou“ korupci. Oznamovatelé jsou zákonem chráněni pouze při provádění výpovědi, ale již ne před samotným soudem.
V pondělí 27. června zveřejnil mezinárodní sekretariát TI rozhovor s možná již brzy odsouzeným Deltourem. Celý si jej můžete přečíst zde. Deltour zde popisuje svou nelehkou úlohu člověka, který chtěl pouze jednat ve veřejném zájmu, ukázat, že dochází k neetickým postupům na poli daňových úlev a za to má být trestán? Bohužel zaběhlá dosavadní praxe s oznamováním korupce je taková, že přestože whistlebloweři hrají v odhalování korupce klíčovou roli, až příliš často se za prolomení mlčení dočkají spíše než uznání a ochrany ostrakizace a zastrašování. Přicházejí o práci a mohou být i stíháni.
A co si myslí samotný Antoine Deltour o dopadu svého případu na další potenciální oznamovatele korupce? „Existuje spousta lidí, kteří mají pochybnosti o tom, co dělají v práci. Prostě každý den odchází s pocitem, že tím ohrožují jejich osobní etická pravidla, protože neexistuje žádná možnost, jak o tom s někým mluvit. Samozřejmě existují tisíce možných informátorů,“ říká Antoine Deltour v rozhovoru pro Transparency International.
Transparency International se whistleblowingu a hlavně whistleblowerům věnuje více než 9 let. Za tuto dobu jsme bezplatně pomohli tisícům klientů. Na základě jejich oznámení řešíme desítky kauz ročně. Podpořte i vy naši činnost, třeba stokorunou měsíčně, v rámci našeho Klubu Transparency International.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru