TI apeluje na ministra Lipavského, aby učinil kroky vedoucí ke zlepšení transparentnosti v systému výběrových řízení na MZV
V souvislosti s manipulací zprávy interního auditu na Ministerstvu zahraničních věcí ČR (MZV) a odvetným opatřením vedeným proti jeho zpracovateli, se nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) ve svém otevřeném dopise obrací na ministra zahraničí Jana Lipavského (za ODS) s požadavkem přijetí patřičných kroků.
Jan Lipavský (za ODS), ministr zahraničních věcí ČR | zdroj: Facebook
O pochybnostech, které audit výběrových řízení vzbuzuje, informovala TI již v březnu minulého roku, kdy MZV ani na náš dotaz zprávu o auditu nezveřejnilo, ačkoliv tak jindy dělá na svém webu. TI tak musela zveřejnit zprávu sama online.
Z ní vyplývá, že výběrová řízení na resortu zahraničí nabírají zcela nadstandardní délku v průměru až 142 dní u výběrových řízeních dle zákona o státní službě a 102 dní u výběrových řízeních dle zákoníku práce.
Audit výběrových řízení na @mzvcr přinesl zásadní zjištění. Trvají pochybnosti o jeho úpravách před zveřejněním
Více se dočtete v naší aktualitě👇
🔵https://t.co/r9MskumViv pic.twitter.com/DawIfp9oEk
— Transparency International 🇨🇿 (@Transparency_CZ) March 18, 2024
Dále také docházelo k tomu, že výběr uchazečů nebyl vždy dostatečně odůvodněn, což se projevovalo na srozumitelnosti výsledků těchto řízení. MZV zároveň postupovalo závadně i v případech zaměstnávání, ať už nadměrným obsazováním míst osobami v pracovním poměru na dobu určitou, nebo nadužíváním zákoníku práce namísto služebního zákona.
Definitivní verze auditní zprávy navíc vykazuje známky toho, že z ní někdo oproti původní verzi vypustil kritičtější fráze a změkčil tak její výsledné znění. Vytratila se také závažná zjištění Z7 až Z 10, které upozorňují na rozsáhlá pochybení v zadávacích řízeních.
„Bude to takovejhle titulek“
Online zpravodajský server Seznam Zprávy uvedl, že na jednom z dochovaných zvukových záznamů ze začátku listopadu 2022 zaznívá rozhovor mezi Janem Čapkem a jeho přímým nadřízeným. Ten mu sděluje, že jednal s tehdejší ředitelkou personálního odboru Janou Hybáškovou.
Hybášková podle něj upozornila, že pokud by se novináři dozvěděli o netransparentnosti výběrových řízení, „bude to takovejhle titulek“. Jana Hybášková, měla navíc usilovat o zařazení auditní zprávy do utajovaného režimu, což by vylučovalo přístup veřejnosti v rámci informačního zákona.
Jan Čapek vypracoval audit, jehož obsah byl pro Ministerstvo zahraničních věcí nepříjemný. Zjistil, že úřad netransparentně vybírá lidi na velmi žádaná místa na ambasádách. Následoval rychlý vyhazov.https://t.co/KtywdtH6FF
— Seznam Zprávy (@SeznamZpravy) July 23, 2023
„Na základě prostudování této auditní zprávy, poskytnuté na základě práva na svobodný přístup k informacím, chápeme obavy ředitelky personálního odboru, protože je kritika a zájem veřejnosti namístě. Uvedená zjištění týkající se výběrových řízení na MZV jsou opravdu alarmující, a to i ve finální verzi auditní zprávy, která byla po ukončení služebního poměru původního zpracovatele zprávy upravena ve prospěch personálního odboru MZV,“ píše v otevřeném dopise ministru Janu Lipavskému ředitel TI David Kotora.
Internímu auditorovi MZV, Janu Čapkovi, který se auditu ujak krátce po jeho zahájení v červenci 2022 a práce na něm fakticky započal, bylo 20. ledna dalšího roku oznámeno ukončení služebního poměru ve zkušební době. Sám se tedy nepodílel na přepracované zprávě, která byla dokončena 27. září 2023, a kterou posléze MZV nahradilo Čapkův finální výstup auditní zakázky.
„Finální verze auditní zprávy působí dojmem, že se ji snažil někdo zmírnit. Přestože jsou v podrobné zprávě popsána alarmující zjištění, manažerské shrnutí je zpracováno takovým způsobem, jako by bylo třeba udělat jen pár drobných zlepšení,“ popsal pro Seznam Zprávy náš vedoucí právník Jan Dupák, který za TI vyhozenému auditoru Čapkovi poskytoval právní poradenství.
Externí audit jako další krok
Jan Čapek zažaloval MZV a před soudem 13. července 2023 si vyslechl zamítavý rozsudek, jelikož se podle soudu neprokázalo, že jeho pracovní poměr zanikl v souvislosti se zpracováním dané auditní zprávy. Tento rozsudek však Nejvyšší správní soud zrušil a spor tak i nadále trvá.
„Vzhledem k tomu, jakým způsobem přistoupilo MZV ke zpracovateli původního návrhu auditní zprávy, považujeme za odpovídající zadání externího auditu se zárukami nezávislého zpracování závěrečných výstupů, které nyní nelze očekávat od útvaru MZV Generální inspekce a interní audit, když je jeho ředitelem bývalý vedoucí oddělení vnějších výběrových řízení na MZV, tedy bývalý představitel auditovaného orgánu,” popisuje v dopise očekávané řešení situace ze strany ministerstva David Kotora.
Otevřený dopis TI pro ministra zahraničí Jana Lipavského ze dne 11. dubna 2025 | zdroj: TI
„Výběr kvalitních lidí do služby České republice v oblasti zahraničních vztahů považujeme za zásadní národní zájem, proto se na Vás obracíme i s požadavkem na nastavení dalších mechanismů pro řádné vedení výběrových řízení ze strany MZV, aby se předcházelo pochybením popsaným ve zjištěních Z7 až Z10 finální verze auditní zprávy,” doplňuje.
Proto TI v souvislosti s uvedenými argumenty si požádala ministra zahraničí Jana Lipavského o provedení kroků, které povedou ke skutečnému zlepšení situace, a nikoliv pouze k formálnímu naplnění závěrů finální auditní zprávy, jež dle našeho názoru obsahuje zkreslená zjištění.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru