Transparency Německo kritizuje vážné mezery v rejstříku transparentnosti

Vydáno 06. 11. 2020

Protikorupční organizace Transparency International Německo kritizuje vážné mezery v německém rejstříku skutečných majitelů (Transparenzregister). Tento problém ilustruje prominentní případ: český premiér Andrej Babiš není v rejstříku veden jako skutečný majitel českého holdingu Agrofert, ačkoliv má skupina má v Německu významnou dceřinou společnost.

Andrej Babiš, premiér ČR | zdroj: Právo, Jan Handrejch

Z údajů britského i slovenského rejstříku skutečných majitelů víme, že Babiš jen nejen skutečným majitelem skupiny Agrofert, ale z jeho postavení vyplývá, že je i ovládající osobu celého holdingu. V Německu se mu však díky nedostatečnému ověření ze strany příslušných orgánů podařilo zakrýt své osobní i ekonomické vazby na společnost převodem do dvou svěřenských fondů.

„Nezveřejnění úplného majetkového uspořádání v německém rejstříku je nepřijatelné, skutečný majitel musí být dohledatelný. Jinak se otevírají dveře nezákonným finančním tokům, například praní peněz. Německý rejstřík zaznamenává vlastnické vztahy jen povrchně, údaje často nejsou ověřovány,“ komentuje německý systém Stephen Klaus Ohme, finanční expert TI Německo.

Navíc ani na úrovni Evropské unie není výměna informací s ostatními vlastnickými rejstříky dostatečná. Aby bylo možné světově propojenou ekonomiku spravovat, je třeba národní rejstříky v rámci EU „synchronizovat“.

TI Německo doporučuje: 

  • Ověřovat údaje o skutečných majitelích příslušnými orgány.
  • Umožnit dostupnost k informacím o vlastnické struktuře bez poplatků a předchozí registrace.
  • Uzpůsobit strojově čitelné datové sady pro rozsáhlé analýzy záznamů v registrech.
  • Napravit mezery v rejstříku tak, aby bylo možné nahlašovat fiktivní či nepravdivé oprávněné osoby.
  • Napravit chybějící vyšetřovací povinnost v německém rejstříku skutečných majitelů.

Pozadí kauzy

Český holding Agrofert vlastní v Německu spolu s SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH významnou dceřinou společnost. V červnu 2018 zveřejnila Transparency International Česká republika informaci, že Babiš je skutečným majitelem i ovládající osobou holdingu Agrofert. Podle vyšetřování Transparency International není premiér Babiš se společností sídlící ve Wittenbergu veden v německém rejstříku.

Před zavedením zákazu vyplácení evropských dotací politikům ve střetu zájmů, převedl Babiš své akcie do dvou svěřenských fondů, které založil a dál z nich jako jediný profituje. Skrze svěřenské fondy premiér může dále vést a ovládat celou skupinu firem.

Navíc je jeho žena Monika Babišová členkou rady protektorů, který má dohlížet na fungování holdingu. Společně s výkonným ředitelem Agrofertu Zbyňkem Průšou je Babišová vedena také jako skutečný majitel SKW Stickstoffe Piesteritz GmbH, kdežto její manžel, premiér, není.

V návaznosti na tuto skutečnost Transparency International ČR odkryla pokračující střet zájmů Andreje Babiše a podala celou řadu stížností českým i evropským úřadům a podnikla další právní kroky.

Originál německé tiskové zprávy naleznete na webu TI Německo.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.