TI pomohla zastavit kontroverzní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která je korupční hrozbou pro Česko

Vydáno 14. 05. 2020

Vláda Andreje Babiše (ANO) odstartovala v pondělí 11. května 2020 třídenní pokus o legislativní sprint v rámci nouzového stavu, který by otevřel dveře korupci ve veřejných zakázkách. Na fakt, že zákon hodlá vláda projednat, upozornil spolek Hlídač státu. Transparency International (TI) posléze celý vládní návrh analyzovala a dospěla k alarmujícímu závěru. Změna zákona by dala zelenou miliardovým škodám a ohrozila by bezpečnost České republiky. Díky našemu veřejnému tlaku, spolu se zástupci dalších protikorupčních organizací, se novelu podařilo prozatím zastavit.

Reportáž Televize Seznam k vládní novele zákona o zadávání veřejných zakázek | zdroj: Televize Seznam

Vraťme se ale nyní na začátek. Počátkem týdne se vláda opět pokusila využít legislativního stavu nouze a schválila novelu zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Návrh se týkal tzv. jednacích řízení bez uveřejnění (JŘBU) a byl pouze krátce odůvodněn tím, že v souvislosti s šířením onemocnění SARS CoV-2 je třeba administrativně náročný a zdlouhavý proces nákupů zrychlit, protože převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky.

Návrh byl projednáván ve spěchu a bez potřebné diskuse nad efektivitou a riziky navržených opatření. Zarážející je, že materiál k jeho projednání byl nestandardně zveřejněn ve stejný den a projednávání tohoto bodu neměla vláda vůbec na programu.

Následně v ten den rozhodl na návrh vlády předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), že novela bude projednána ve zkráceném jednání. Poslanecká sněmovna se jí měla prakticky zabývat do dvou dnů od vládního schválení.

Mezitím jsme v TI komunikovali na sociálních sítích urgentní video s naším ředitelem Davidem Ondráčkou, který upozornil na hrozící rizika a v úterý 12. května jsme vydali tiskovou zprávu, kde jsme konkrétně popsali korupční hrozby spojené s novelou. Zprávu jsme dále sdíleli s médii, širokou veřejností a také se členy horní a dolní komory Parlamentu. K našemu apelu se přidala také protikorupční platforma Rekonstrukce státu a občanská iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

Následující den ve středu 13. května zvedla téma novely ZZVZ média a posléze jednotlivé politické strany napříč politickým spektrem ostře zkritizovaly, jak záměr vlády, tak i snahu o využití legislativní nouze k rychlému schválení.

Tlak občanské společnosti klíčem k úspěchu

Tlak občanské společnosti, médií a politiků donutil vládu novelu stáhnout z jednání Sněmovny a zařadit ji do standardního legislativního procesu. Podařilo se tedy zastavit překotnou snahu o prosazení tohoto kontroverzního záměru.

Aktivní zájem ze strany široké veřejnosti ocenil i David Ondráčka: “Další pokus vlády zneužít současné krize pro rozebírání státu nevyšel. Budeme nadále hlídat veřejný zájem před nájezdníky. Díky, že jste s námi.”

„To, co se odehrálo včera ve Sněmovně, je významné. Říkám tomu, že se zastavila velká vládní nákupní žranice, La Grande Bouffe. Protože ten návrh otevíral dveře pro nákupy z ruky a další věci, které by mohly být extrémně zneužitelné,“ vysvětluje v rozhovoru na vlnách Českého rozhlasu Plus šéf TI.

V TI budeme i nadále bedlivě sledovat další vývoj týkající se novely ZZVZ a samozřejmě nepřestaneme aktivně monitorovat pokračující snahy o privatizaci veřejného zájmu.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.