Stošestka: Jak jsme roky prosazovali ochranu oznamovatelů?

Vydáno 29. 06. 2023

Začátkem srpna 2023 vejde v platnost konečně zákonná ochrana oznamovatelů. O tom, co whistleblowing je, jsme vám už mnohokrát říkali. V dnešní Stošestce si proto uděláme historický exkurz do toho, jak jsme se roky o ochranu oznamovatelů snažili přičinit. Do podcastu přijali pozvání Věnek Bonuš, právník Rekonstrukce státu a Jan Dupák, vedoucí právní poradny Transparency International ČR. Moderuje Martina Foldynová.

Věnek Bonuš, právník a analytik Rekonstrukce státu a Jan Dupák, vedoucí Právní porady TI | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

V říjnu 2019 přijal Evropský parlament návrh směrnice o ochraně oznamovatelů z pera Evropské komise. Směrnici jsme jako členský stát EU měli implementovat do české legislativy do konce roku 2021. A konečně je to tady, Česká republika má (sice rok a půl po termínu, za což nám hrozí pokuta) zákon o ochraně oznamovatelů! 

Transparency International ale už roky před zmíněnou směrnicí bojovala za větší ochranu. Oznamovatelé nejsou v dobré pozici, mohou jim například hrozit odvetné kroky. TI ČR i s Rekonstrukcí státu po větší ochraně volaly již dlouho. Jaká ta cesta byla? Můžeme vůbec nějaké vlády nebo politiky za jejich přístup k whistleblowingu pochválit? Do studia přišli právníci obou organizací: Věněk Bonuš z Rekonstrukce státu a Jan Dupák z TI ČR.

Poslouchejte nový díl Stošestky – podcastu naší protikorupční organizace. Podcast moderuje Martina Foldynová 

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání IIDěkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese. 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.