Rok 2017 v kostce

Vydáno 26. 06. 2018

Infografiky, fotky, shrnutí, konkrétní tváře a čísla, které Vám prozradí, jak jsme financovaní, čemu se věnujeme a jaké změny prosazujeme. Naše výroční zpráva za rok 2017 poskytuje odpověď na většinu otázek, které by vás mohly v souvislosti s korupcí v České republice zajímat.

Výroční zpráva Transparency International ČR 2017 | zdroj: TI

Rok v číslech

9 zaměstnanců | 18 projektů | 11 odborných publikací | 22 veřejných akcí | 441 klientů Právní poradny TI | desítky kauz | dvě vlajkové kampaně

To jsou čísla, která ilustrují uplynulý rok 2017 v Transparency International Česká republika. Pracovali jsme na téměř dvou desítkách projektů, z nichž tři byly realizovány v zahraničí. Na naši bezplatnou právní poradnu se obrátily stovky klientů, naši investigativci řešili desítky kauz. Spustili jsme dvě vlajkové komunikační kampaně za transparentní sport a otevřené financování politických kampaní. A to vše zaštítil tým několika odborníků s podporou odborných externistů, asistentů a stážistů.

 

Kauzy roku

Pochybnosti o vlastnictví vydavatelských domů podrývají důvěru veřejnosti k informacím – znát jejich vlastnickou strukturu by mělo být v demokratickém světě standardem. I proto analyzovala Transparency International devatenáct největších a nejvlivnějších provozovatelů médií a mediálních domů v České republice.

  • Na výsledek této analýzy se podívejte zde.

HlídacíPes.org, Transparency International a Člověk v tísni upozornili v dubnu loňského roku na existenci utajené smlouvy Dopravního podniku hlavního města Prahy uzavřenou s vymahači pokut, která jim umožňovala inkasovat mimořádné odměny. Poté, co se detaily smlouvy dostaly na veřejnost, pražská primátorka A. Krnáčová přiměla dopravní podnik smlouvu změnit.

  • Jak kauza dopadla, zjistíte zde.

Více než půl roku jsme aktivně poukazovali na problematickou smlouvu v České Lípě. Zastupitelstvo města plánovalo podepsat spolupráci o vzniku společného podniku se soukromým dopravcem společností BusLine, a to bez výběrového řízení. Na celou kauzu upozornil TI whistleblower. Spolu s organizací Oživení jsme vyzvali zastupitele, aby své rozhodnutí přehodnotili. A v roce 2018 se tak skutečně stalo.

  • Jak díky nám Česká Lípa přehodnotila své rozhodnutí si přečtěte zde.

 

Pohledem Davida Ondráčky

„V Česku korupce dynamicky mění své formy. Některá rizika mizí, jiná vznikají – a my musíme chytře reagovat. Snažíme se hlídat veřejný zájem a hájit efektivní a odpovědnou správu země. Navzdory obecné společenské skepsi k boji s větrnými mlýny a občas vyhrocené politické »občanské válce« se nám poměrně daří v jednotlivých kauzách prosazovat elementární spravedlnost a  důvěru v  právo a  demokracii,“ shrnuje uplynulý rok boje s korupcí David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

„Transparency International si musí chránit svou nezávislost a bránit se zneužití svého jména pro politické nebo ekonomické účely. Nejde to bez finanční nezávislosti, proto je shánění finančních
prostředků na naši činnost stále výzvou,“ dodává k problematice neziskového sektoru a nezávislého financování.

 

Témata roku

monitoring voleb | teritorialita exekutorů | regulace hazardu | korupce ve sportu | veřejné zakázky | evropské fondy

To jsou témata roku 2017. Kromě stálic jako jsou veřejné zakázky nebo evropské fondy jsme se intenzivně věnovali především oblasti korupce ve sportu a několikeré volby v ČR se staly obsahem našich volebních monitoringů.

 

Každoročně v boji za transparentnost

Blíží se naše jubileum boje za transparentní stát a odpovědnou správu země.

Bojujeme za Vás už téměř 20 let. Pomozte nám bojovat i nadále!

Výroční zprávu za rok 2017 naleznete ke stažení zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.