Stát přichází odhadem až o desítky milionů korun kvůli nelegálnímu online hazardu

Vydáno 18. 01. 2017

Transparency International Česká republika (TI) a Občané proti hazardu (OPH) před měsícem apelovali na ministra financí Andreje Babiše, aby neprodleně jednal a vyzval hazardní firmy k dodržování zákona. Od 1. ledna 2017 vstoupil v platnost nový zákon o hazardu, který nastavuje přísnější pravidla provozování hazardu. V této souvislosti jsme upozornili na více než 30 firem, které koncem minulého roku stále provozovaly online hazard bez licence, a tedy nelegálně.

  • Mimořádný briefing k nelegálním online hazardním firmám | zdroj: TI

Mimořádný briefing k nelegálním online hazardním firmám | zdroj: TI

Abychom se přesvědčili, zda Ministerstvo financí vyslyšelo naši výzvu, provedli jsme v novém roce aktuální monitoring situace a nelegální hazardní firmy jsme rozdělili na tyto tři skupiny:

 

  • firmy, které ukončily provoz (nelze se přihlásit na stránku, vyplácejí klienty)

 

  • firmy, které přerušily provoz (nelze otevřít účet a nelze udělat vklad)

 

  • firmy, které jsou stále v provozu (i přes platnost nového zákona)

 

Seznam nelegální hazardních online firem naleznete ke stažení v našem odkaze zde.

 

Co nám dále ukázal monitoring

Z našeho monitoringu dále vyplývá, že některé české firmy porušují zákon o výběru a vkladu hotovosti – limit je v rámci nové legislativy 5.000 Kč a má silný omezující smysl. Největšími hříšníky jsou tyto společnosti: UNIBET a LOTTOLAND. Provoz přerušily, i když nevypnuly, tyto firmy:  bet 365 a betfair.

Odhadujeme, že každý den státní rozpočet přichází o několik milionů korun právě díky nelegálnímu online hazardu. Za leden by se tedy jednalo o několik desítek milionů, které by se daly např. investovat do preventivních programů.

 

Kde spatřujeme největší problémy

Ačkoliv online hazardní společnosti, které si zažádaly o licenci a momentálně jí tedy do jejího vydání nedisponují, nesmějí správně do získání licence provozovat činnost, nadále otevřeně podnikají. Pokud má být snaha o potlačení nelegálního hazardu v souvislosti s novým zákonem brána vážně, tak Ministerstvo financí nesmí tolerovat firmy, které fungují ve starém režimu a porušují tak zákon. „Z našeho pohledu navíc  provozují činnost bez adiktologických brzd, bez ověření face to face, bez nastavení limitů, bez omezení jackpotu, bez přestávek,“ říká Martin Svoboda, předseda OPH.

„Dalším aspektem je daňová otázka, protože ten, kdo nevyplatí klienty, tak nemůže poté správně dodanit, protože plynule přechází za plného provozu ze starého režimu do nového,“ dodává Svoboda.

 

Apel na Ministerstvo financí a nelegální hazardní firmy

Ministerstvo financí (MF) musí neprodleně vyzvat hazardní společnosti, které nezažádaly o vystavení licence, k ukončení činnosti a vypnutí webových stránek. Firmy, které zažádaly o licenci, musejí dočasně omezit svoje aktivity – vyplatit klienty, dodanit, nastavit nové podmínky a přihlásit se o novou licenci. Dále vyzýváme MF, aby do konce ledna sestavilo tzv. blacklist nelegálních firem bez licence.

V této souvislosti plánujme udělat další monitoring, a to za 60 dnů. Jedná se o časové střízlivý odhad toho, jak dlouho by měla trvat správní řízení. Pokud firmy neuposlechnou, měly by být zablokovány, což je krok, o jehož bezproblémovosti a proveditelnosti Andrej Babiš a jeho tým dlouhodobě přesvědčuje veřejnost.

„Dle našich informací se Celní správa snaží zodpovědně převzít svou roli v boji proti nelegálnímu hazardu v kamenných provozovnách. Bylo by tedy nasnadě a žádoucí, aby stát svou regulační a restriktivní roli plnil i v oblasti internetu. Jen tak mohou nově nastavená pravidla fungovat a jen tak je možné, aby regulace hazardu plnila celkově svůj zamýšlený účel,“ hodnotí aktuální situaci okolo hazardu David Ondráčka, ředitel TI.

„Pokud to stát nedokáže, případně pokud bude u Ústavního soudu prohrán spor o ústavnost některých ustanovení, bude se jednat o další zásadní selhání v této oblasti a nedodržení předvolebních slibů,“ shrnuje Ondráčka.

 

Ke stažení

Tisková zpráva

Seznam nelegálních online hazardních společností

 

Podívejte se, jak o briefingu informují média

EuroZprávy.cz – V Česku je nelegálně v provozu asi 25 loterijních firem

Blesk.cz – TI: V Česku je nelegálně v online provozu asi 25 loterijních firem

ČTK – TI: V Česku je nelegálně v online provozu asi 25 loterních firem

Deník.cz – Stát omezil hazard, nelegální webové herny ale fungují dál

Euro.cz – 25 černých ovcí. Online herny nerespektují nový zákon

 

Kontakty pro média

David Ondráčka

ředitel TI

Tel.: +420 605 814 786

E-mail: ondracka@transparency.cz

 

Martin Svoboda

předseda Občané proti hazardu, o. s.

Tel.: +420 734 700 762

E-mail: stop.hazardu@centrum.cz


Štítky: Hazard

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.