Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu se nerozšíří, zákonodárci významné protikorupční opatření nepřijali

Vydáno 20. 08. 2021

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se opět nedočkal posílení svých pravomocí. Senát ve středu 18. srpna totiž zamítl dlouho projednávaný návrh, který by úřadu rozšiřoval pole působnosti i na samosprávy a jimi ovládané firmy. NKÚ tak bude i nadále kontrolovat pouze Českou republiku jako takovou, resp. její úřady, ministerstva a státní podniky.

Budova Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze | zdroj: TI

Právě přidělení větší kontrolní pravomoci NKÚ mělo přispět k omezení korupčních jevů, protože na podstatnou část utrácení veřejných prostředků nemůže dohlédnout skutečně nezávislý auditor. NKÚ má účinné nástroje k provádění kontrol a mnohé jeho výstupy v podobně kontrolních zpráv odhalují v plné nahotě, jak se neefektivně vyhazují veřejné peníze z okna. Podrobně zanalyzoval například nákupy ochranných pomůcek a jak se stát (ne)připravoval na pandemii COVID-19.

Rozšíření pravomocí NKÚ je diskutováno již přes 10 let. Změna zákonů byla ve hře již pětkrát, nikdy se ji však nepodařilo prosadit a nepovede se to ani vládě Andreje Babiše (ANO). Státem ovládané akciové společnosti jako třeba České dráhy, ČEPRO a ČEZ, veřejnoprávní média anebo městské dopravní podniky či jejich technické služby nadále nebudou moci být ze strany NKÚ kontrolovány.

„Když se na naší právní poradnu obrací občané kvůli nehospodárnému postupu jejich obce, často nám nezbývá, než je odkázat na neúčinné nástroje dohledu ze strany krajů, protože skutečně nezávislý státní audit nemá v České republice kdo provést. NKÚ se kontrolované úřady celkem obávají, protože kontroly bývají důkladné a hlavně se nezaměřují pouze na formality,“ říká právník Transparency International (TI) Jan Dupák.

Novelizace zákona nelze bez změny Ústavy

Změna zákona je v tomto konkrétním případě ještě o něco složitější, než tomu bývá obvykle. Kromě schválení samotné novely je totiž potřeba změnit i Ústavu, která nyní v článku 97 vymezuje pravomoci NKÚ příliš úzce. Bez rozšíření definice v Ústavě by byl nyní projednávaný návrh protiústavní.

Senát ČR, ilustrační fotografie | zdroj: TI

Právě s tímto krokem ale nastal v Senátu problém – k projednání změny Ústavy vůbec nedošlo, přestože to senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) navrhoval zařadit na aktuální schůzi. Senátoři otáleli s projednáváním již od února 2020, čekali na konkrétní návrh novely zákona o NKÚ. Ten předtím ve Sněmovně ležel přes dva a půl roku a postoupen byl až nedávno.

„Vláda, Poslanecká sněmovna i Senát nechávaly návrh ležet ladem v legislativním procesu s tím, že se to možná nějak udělá samo. Až na pozitivní deviace pár jednotlivců nevznikla žádná organizovaná snaha prosazující tuto změnu, skoro nikdo si to legislativně neodpracoval. Logicky pak návrh skončil stejně jako jiné protikorupční zákony, tedy spadl pod stůl, odkud ho bude příští Sněmovna zase těžko zvedat,“ vysvětluje Petr Leyer, ředitel TI.

Senátoři dlouhodobě požadují, aby byla snížena kontrolní zátěž obcí. Tento požadavek podle nich vyslyšen nebyl, proto nyní přijali doprovodné usnesení, ve kterém žádají vládu, aby tento problém začala řešit a dokud se jí to nepovede, aby další návrh na rozšíření pravomocí NKÚ do Senátu neposílala.

„U řady senátorů, z nichž část působí i v komunální politice, se pak jedná i o odpor programový. Sice podporují protikorupční opatření, ale jen do chvíle, než by se měla dotknout jejich vlastního města nebo kraje,“ uzavírá šéf naší protikorupční organizace Petr Leyer.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.