Národní plán obnovy za 172 miliard korun bez koncepce. Havlíčkovo MPO blokuje mezirezortní a veřejnou diskuzi

Vydáno 26. 03. 2021

Česká republika bude mít z evropského fondu RRF (Recovery and Resilience Facility) k dispozici 172 miliard korun pro Národní plán obnovy (NPO). Peníze plynoucí z EU jsou určeny k tomu, aby ČR vyšla z pandemie COVID-19 udržitelnější, odolnější a dobře připravená na zelenou a digitální transformaci. Proces příprav a schvalování NPO je dle naší protikorupční organizace Transparency International (TI) učebnicovou ukázkou ignorování všech pravidel transparentnosti ze strany vlády v čele s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Karel Havlíček (za ANO), vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy | zdroj: ČTK

Do dnešního dne, tedy 26. března 2021, kdy byla zveřejněna webová stránka planobnovycr.cz, kterou zaštiťuje MPO, neexistovaly žádné veřejné materiály ke koncepci. Doposud také neproběhly žádné veřejné konzultace s odbornou a občanskou veřejností, dokonce ani samotná ministerstva, jichž se NPO bude týkat, neměla přístup k programovým materiálům a neměla slovo v jejich vytváření.  

„Dnešní spuštění webu k Národními plánu obnovy je sice pozitivním krokem, ale nezachrání měsíce ztracené předchozím netransparentním postupem. Plán musí být hotový do konce dubna a veřejnost se až teď z webu v hrubých obrysech dozvídá, na co mají být miliardy korun alokovány. Kvůli dosavadnímu utajování nemohla proběhnout národní debata o důležitých prioritách, jako tomu bylo například na Slovensku nebo kdekoliv jinde v EU,“ vysvětluje Jan Dupák, právník TI.

„Jedná se o další z řady selhání dvojministra Karla Havlíčka (za ANO), který je za chod Ministerstva průmyslu a obchodu odpovědný,“ dodává. 

Dalším vykřičníkem je, že MPO odmítalo komunikaci s odbornými skupinami a nereflektovalo doporučení řady odborníků. Kdyby související materiály před časem neunikly, neměli by k nim přístup ani poslanci a neproběhlo by tedy mimořádné jednání na půdě Sněmovny. Poslanecká sněmovna sice nemá formální pravomoc do programové koncepce zasahovat, ale plán je natolik zásadní, že by měl být konzultován v širším plénu též na půdě Sněmovny. 

Zároveň však už probíhají konzultace vlády s Evropskou komisí a nejzazší termín pro odeslání finální verze NPO je stanoven na konec dubna. Vláda tak má poslední příležitost otevřít diskusi a reflektovat odborná doporučení. 

Národní plán obnovy, Modernizační fond i Fond pro spravedlivou transformaci, které dnes ministr Havlíček zmínil, musí být i nadále v centru našeho zájmu. Spojuje je zaměření na ekonomicko-sociální transformaci, zdroj financí EU, a to, že v nich naše vláda vytváří výjimečně závažná korupční rizika,” shrnuje Ondřej Cakl, který se v TI věnuje otázkám korupčních rizik spojených s klimatickými politikami. 

Další kroky kabinetu Andreje Babiše (ANO) týkající se Národního plánu obnovy budeme dále aktivně sledovat a v následující době přineseme naše další stanoviska. 

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.