Ostraha muničních skladů: Proč právě Trade Fides?

Vyřešeno Vydáno 04. 09. 2014

Téměř dva roky se TI věnovala kauze týkající se ostrahy muničních skladů prováděné společností Trade Fides. Podmínky realizace ostrahy od samého začátku doprovázely značné pochybnosti (zadání veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, předraženost poskytovaných služeb). Za účelem ověření zjištěných podezření žádala TI po Ministerstvu obrany kopii auditu společnosti KPMG.

Ministerstvo obrany nechtělo audit poskytnout a zvolilo obstrukční taktiku, jež mu vydržela 1,5 roku s tím, že nejprve tvrdilo, že celý audit je obchodním tajemstvím, posléze argumentovalo autorskými právy společnosti KPMG. TI audit nakonec získala. TI kauza zajímá nejen kvůli absurdnímu a místy až grotesknímu sporu  o svobodný přístup k informacím, ale i z hlediska nesoutěžního a netransparentního výběru dodavatele a nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky. Ministerstvo obrany přes negativní stanoviska vlastního legislativního odboru velmi dlouho a zarputile tvrdilo, že zakázku na dodavatele technického zajištění ostrahy nelze soutěžit a že její realizace společností Trade Fides je to nejlepší a jediné možné řešení.

Problematika ostrahy muničních skladů byla předmětem značného zájmu médií a tento dlouhodobý veřejný tlak nakonec přinesl své ovoce, když Ministerstvo obrany přehodnotilo původní postoj a otevřelo soutěž více zájemcům a zároveň se auditními závěry začala zabývat policie.

Zakázku získala opět společnost Trade Fides, ale Ministerstvo obrany vypsáním otevřené soutěže značně uspořilo veřejné prostředky.

 

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.