Co odhalí audit Ministerstva obrany?

Vydáno 16. 07. 2014

TI se po roce a půl snahy podařilo od Ministerstva obrany získat audit, který pojednává o celé řadě problémových veřejných zakázek zadávaných právě ministerstvem. Jednou z nich je též ostraha muničních skladů společností Trade Fides.

V polovině prosince roku 2012 podala TI žádost o informace, ve které žádala kopii auditu zpracovanou pro Ministerstvo obrany společností KPMG. Ministerstvo nejdříve tvrdilo, že celý audit je obchodním tajemstvím a nelze ho poskytnout. Posléze změnilo argumentaci a opíralo neposkytnutí informací o autorská práva společnosti KPMG.

TI se postupně bránila celkem čtyřmi rozklady adresovanými ministru obrany. Když totiž ministerstvo rozhodlo o odmítnutí žádosti, ministr jeho rozhodnutí zrušil. Většinou tak ovšem učinil velmi po lhůtě a až na základě uplatnění opatření proti nečinnosti, které byla TI nucena použít třikrát.

Tuto zdržovací až téměř obstrukční taktiku se podařilo prolomit až v tomto roce, kdy po dalším rozhodnutí ministra jeho kancelář poskytla téměř kompletní zprávu. Překvapující se pak může jevit fakt, že ač ministerstvo pečlivě chránilo celý audit, v poskytnuté kopii téměř osmdesátistránkového dokumentu je z výše zmíněných důvodů začerněno přibližně třicet řádků textu. Autorským dílem tedy oproti původní argumentaci ministerstva není nakonec ani 1% z celého auditu.

Kromě velmi zajímavého sporu v rovině svobodného přístupu k informacím má případ též rovinu vlastních auditních zjištění. Auditor konstatuje, že veřejné zakázky byly společnosti Trade Fides zadávány v rozporu se zákonem, přes negativní stanoviska některých odborů ministerstva a mohly být až dvojnásobně předražené. Dále se zpráva vyjadřuje též k rozsáhlé nefunkčnosti dynamického nákupního systému společnosti Gordion.

Auditními zjištěními se v současné době zabývá Policie ČR.


Projekty a kauzy: Ostraha muničních skladů: Proč právě Trade Fides?

Štítky: Ministerstvo obrany , Audit

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.