„Falešná“ restituce pozemků

Vyřešeno Vydáno 04. 09. 2014

Dosavadní zjištění ukazují na podezření z organizovaného protiprávního jednání, jehož charakter a rozsah nemá v polistopadové historii obdoby. Podstata jednání spočívá v uplatnění restitučního nároku na vydání náhradního pozemku, kdy původní pozemky vlastněné velkostatkářem Bečvářem nemohou být státem navráceny. Tyto náhradní pozemky mohou dle zákona získat pouze přímí potomci vlastníka původního pozemku, v inkriminovaných případech však pozemky restituovala paní Bednářová, dědička ze závěti, nikoliv pokrevní příbuzná velkostatkáře Bečváře.

Pod záminkou nápravy křivd spáchaných komunistickým režimem tak stát postupně přichází o velmi lukrativní pozemky, jež nakonec končí v rukou neznámých vlastníků. Již získané pozemky byly následně převedeny na obchodní společnosti s nejasnou majetkovou strukturou končící v daňových rájích. Proto TI vyzvala dopisem premiéra a ministra zemědělství, aby se těmito kauzami v rámci svých zákonných možností důsledně zabývali, včetně odpovědnosti bývalého vedení Pozemkového úřadu a Pozemkového fondu.

Jde o odkrytí Pandořiny skříňky. Je jasné, že takto propracovaný mechanismus se nezrodil v hlavě jediné neoprávněné restituentky, která jej pak prostřednictvím „nevědoucího“ advokáta realizovala, a další obětí jejího podvodu se staly příslušné úřady. Je tedy třeba prověřit veškeré okolnosti průběhu kauzy, zejména role všech zainteresovaných osob, včetně advokátů a firem, na něž byly pozemky převedeny. Hlavní odpovědnost dle názoru TI leží na bedrech Státního pozemkového úřadu.

Aktualizace 11. 12. 2018 Po obsáhlém vyšetřování jsou v kauze aktuálně stíhání úředníci Státního pozemkového úřadu. Ti by měli v blízké době stanout před soudem.

Aktualizace 5. 8. 2019 Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal dne 31.7.2019 k Městskému soudu v Praze obžalobu na tři bývalé úředníky bývalého Pozemkového úřadu Praha

Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.