„Falešná“ restituce pozemků

Vyřešeno Vydáno 04. 09. 2014

Dosavadní zjištění ukazují na podezření z organizovaného protiprávního jednání, jehož charakter a rozsah nemá v polistopadové historii obdoby. Podstata jednání spočívá v uplatnění restitučního nároku na vydání náhradního pozemku, kdy původní pozemky vlastněné velkostatkářem Bečvářem nemohou být státem navráceny. Tyto náhradní pozemky mohou dle zákona získat pouze přímí potomci vlastníka původního pozemku, v inkriminovaných případech však pozemky restituovala paní Bednářová, dědička ze závěti, nikoliv pokrevní příbuzná velkostatkáře Bečváře.

Pod záminkou nápravy křivd spáchaných komunistickým režimem tak stát postupně přichází o velmi lukrativní pozemky, jež nakonec končí v rukou neznámých vlastníků. Již získané pozemky byly následně převedeny na obchodní společnosti s nejasnou majetkovou strukturou končící v daňových rájích. Proto TI vyzvala dopisem premiéra a ministra zemědělství, aby se těmito kauzami v rámci svých zákonných možností důsledně zabývali, včetně odpovědnosti bývalého vedení Pozemkového úřadu a Pozemkového fondu.

Jde o odkrytí Pandořiny skříňky. Je jasné, že takto propracovaný mechanismus se nezrodil v hlavě jediné neoprávněné restituentky, která jej pak prostřednictvím „nevědoucího“ advokáta realizovala, a další obětí jejího podvodu se staly příslušné úřady. Je tedy třeba prověřit veškeré okolnosti průběhu kauzy, zejména role všech zainteresovaných osob, včetně advokátů a firem, na něž byly pozemky převedeny. Hlavní odpovědnost dle názoru TI leží na bedrech Státního pozemkového úřadu.

Aktualizace 11. 12. 2018 Po obsáhlém vyšetřování jsou v kauze aktuálně stíhání úředníci Státního pozemkového úřadu. Ti by měli v blízké době stanout před soudem.

Aktualizace 5. 8. 2019 Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal dne 31. 7 .2019 k Městskému soudu v Praze obžalobu na tři bývalé úředníky bývalého Pozemkového úřadu Praha

Aktualizace 11. 6. 2022 Vrchní soud potrestal tříletou podmínkou Evu Benešovou, bývalou ředitelku pozemkového úřadu. Benešová se podílela na vydání parcel v hodnotě 1,4 miliardy skupině lidí, která ve skutečnosti neměla na takhle rozsáhlou restituci nárok.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.