Fialova vláda bez protikorupční strategie a bez odvahy, říká výroční zpráva TI za rok 2024
Nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) přináší aktuální výroční zprávu za rok 2024. Dozvíte se, že jsme upozornili na 35 korupčních kauz. Připomínkovali jsme 8 protikorupčních zákonů. Poskytli jsme bezplatnou právní pomoc 211 klientům naší právní poradny. Proškolili jsme o korupci 1277 laiků a odborníků. Realizovali jsme 13 projektů z toho 4 zahraniční. Vydali jsme 74 novinek a tiskových zpráv a 12 dílů našeho podcastu Stošestka. Dosáhli jsme na 2000 relevantních mediálních citací. A rozpočet organizace byl téměř 13 milionů korun. Ten je postavený na širokém portfoliu zdrojů zajišťujících potřebnou nezávislost. Jaké konkrétní kauzy jsme řešili a jak vypadá naše financování? To vše a mnoho dalšího zjistíte ve výroční zprávě české kanceláře TI.
Výroční zpráva Transparency International ČR (TI) za rok 2024 | grafická úprava: Alžběta Hák Müllerová
Petr Fiala, Andrej Babiš, Pavel Blažek, Petr Mlsna, Evropská unie, Spojené státy americké, Rusko, Ukrajina, Česko, Praha… to jsou jedny z nejčastějších pojmů za rok 2024, se kterými jste se mohli v českém mediálním prostoru setkat ve vztahu ke značce naší nevládní protikorupční organizace.
Je to viditelná ukázka, jak komplexně a široce je TI v naší zemi rozkročena v oblasti omezování korupce. Média jsou sice nejčastější komunikační kanál, přes nějž se můžete s činností TI seznámit, ale zároveň je to jen částečná ukázka, do čeho jsme se v průběhu roku pustili. A naše výroční zpráva za rok 2024 přináší detailní a ucelený přehled naší práce.
Výroční zpráva Transparency International ČR (TI) za rok 2024 | grafická úprava: Alžběta Hák Müllerová
Rok 2024 se nesl ve znamení turbulentního a často nepředvídatelného vývoje na globální scéně hýbající geopolitickým nastavením, které známe minimálně v Evropské unii po desítky let.
Nadále probíhající válka na Ukrajině vyvolaná Kremlem a ruskou agresí si v únoru připomněla smutné a krvavé druhé výročí od zahájení plnohodnotné invaze putinovských vojsk. Listopadové zvolení Donalda Trumpa 47. prezidentem USA otřáslo mezinárodními vztahy a následné rezonance budeme pociťovat ještě dlouhou dobu.
Transparency nestojí stranou
Česká kancelář TI jako hlídací pes veřejného zájmu nestála stranou, naopak jsme aktivně otevírali celou řadu kauz a oblastí, kde je třeba, aby byl slyšet náš expertní hlas.
„Právě v době krizí, ať už hospodářských, pandemických či spojených s bezpečnostními otázkami, se korupci daří nejlépe. Ačkoliv ve veřejnému prostoru mohou logicky dominovat další závažná témata, která politici zvedají a protikorupční snahy tak odsunou na druhou kolej, korupce tu stále je a trpělivě čeká na momentum těžící z nepozornosti překrytou pláštěm možných hrozeb,“ píše v úvodním slově výroční zprávy náš výkonný ředitel David Kotora.
„Toho jsme si plně vědomi, a proto jsme v loňském roce kromě kauz souvisejících například se střety zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, poukazovali na celou řadu potřebných systémových a legislativních změn, které je třeba neprodleně udělat. Klíčová je stále reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou vláda Petra Fialy (ODS) nebyla schopna dotáhnout. Politická a byznysová síť vlivů tak bude na antimonopolním úřadu pod současným předsedou Petrem Mlsnou nadále vzkvétat,“ varuje.
Česku chybí vládní protikorupční strategie
V TI jsem také aktivně lobbovali za novelizaci zákona týkajícího se střetu zájmů nebo za novou legislativu regulující lobbing. Jak mimo jiné ukazuje i Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za rok 2024, Fialův kabinet nemá snahu omezovat korupci v Česku.
Legislativu přijímá až po tlaku ze strany mezinárodních organizací, jako je Skupina státu proti korupci (GRECO), nebo vyplývající z členství naší země v Evropské unii, jen aby Česko mohlo nadále čerpat evropské veřejné rozpočty. Sliby o vyšší politické integritě a podpoře boje s korupcí zůstávají jen vyprázdněným heslem předvolebních kampaní.
„V naší protikorupční organizaci se ale nedáváme odradit překážkami a jsme plně odhodláni v naší misi pokračovat. Veškeré aktivity TI by nebylo možné realizovat bez skvělého týmu mých kolegyň a kolegů, kterým patří velký díky a hluboké uznání za práci, kterou odvádějí. Poděkování samozřejmě patří také našim partnerům, podporovatelům, externím spolupracovníkům a médiím a investigativním novinářům, kterým dává naše práce smysl. Děkujeme Vám,“ dodává David Kotora.
Další detailní informace týkající se mimo jiné klíčových kauz, legislativních soubojů či národních i mezinárodních projektů se již dozvíte na 55 stranách naší výroční zprávy.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru