David Ondráčka v OVM: Ministři poslouchají svého šéfa, a to i za cenu toho, že se kolikrát neví, zda hájí zájmy státu, nebo jeho osobní – firemní

Vydáno 09. 09. 2019

V nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) s podtitulem „Boj o dotace“ upozornil ředitel Transparency International (TI) David Ondráčka na nutnost zřízení registru národních i evropských dotací po vzoru registru smluv, jehož implementace by měla vést k zefektivnění a zprůhlednění procesu jejich udělování.

Otázky Václava Moravce, neděle 8. září 2019.  Zleva: Klára Dostálová (nestr. za ANO), ministryně pro místní rozvoj, Martin Kuba (ODS), bývalý ministr průmyslu a obchodu poslankyně, Václav Moravec, moderátor, Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a David Ondráčka, ředitel Transparency International | zdroj: TI 

Zároveň zdůraznil důležitost racionálního přístupu k otázce přerozdělování dotací a zmínil potřebu vést dialog s kraji, jakožto „převodními pákami“ dotačních programů, nebo možnost vzniku víceletých rámců na jejich výhodnější čerpání.

„Nejhorší je, že dotační systém zůstal zastaralý a neefektivní a téměř se nezměnil,“ kritizoval šéf Transparency zaostalý přístup.

Chybějící registr

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která byla také hostem živého vysílání, proces vzniku tohoto registru následně potvrdila. „Myslím, že všechny dotační tituly, které budou vyhlašovány v roce 2020, už v tomto registru budou,“ nastínila ministryně začátek jeho fungování.

David Ondráčka dále upozornil na problém evidence skutečných majitelů firem, která není plně transparentní a otevřená, a neumožňuje tak systémové ověření majetkových struktur, což v důsledku znemožňuje odhalení případného střetu zájmů.

Řeč došla také na systematické znevýhodnění malých a středních podniků při čerpání dotací na úkor těch velkých.

Otázky Václava Moravce, neděle 8. září 2019 | zdroj: TI

Ryba smrdí od hlavy

V OVM se dostalo také na diskuzi o čerpání dotací v rámci programovém období 2014–2020. David Ondráčka zmínil problém, na který TI upozorňuje dlouhodobě – střet zájmů Andreje Babiše jakožto nejvyššího představitele vlády a zároveň největšího čerpatele národních i evropských dotací. „Ryba smrdí od hlavy a v dnešní moment nemá Agrofert na tyto dotace nárok.“

Následně ředitel TI také varoval před možnými vážnými následky v podobě zastavení některých dotačních programů, případně navrácení již vyplacených dotací. Celá tato kauza podle něj navíc vytváří dojem pro ostatní žadatele na všech úrovních, že současný dotační systém je nefunkční.

Spory mezi institucemi

Probíhající spor mezi senátory a Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj, které odmítají předat příslušné senátní komisi texty auditních zpráv týkající se přerozdělování dotací pro Agrofert, okomentoval David Ondráčka následovně: „Toto tutlání a zdržování mi přijde extrémně nedůstojné. Podstata je však jasná – jedná se o politicky super citlivou věc. Ministři poslouchají svého šéfa, a to i za cenu toho, že se kolikrát neví, zda-li hájí zájmy státu, nebo jeho osobní – firemní.“

Výroky ministryně Dostálové ohledně průběhu auditu ze strany Evropské komise v kauze Agrofert poté ve studiu zkritizoval jako neprofesionální prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala a dodal, že ve výsledku jen podrývají důvěru občanů v nezávislost politických institucí, s čímž také souhlasil i další diskutující, bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.