Členské státy EU mají velké mezery v rejstřících skutečných majitelů. Jak si vede ČR?

Vydáno 31. 05. 2021

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně v rámci nové analýzy upozorňuje, že členské státy EU selhávají v implementaci otevřených rejstříků skutečných majitelů. TI proto vyzvala Evropskou komisi, aby neprodleně reagovala.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

Ačkoliv lhůta pro implementaci legislativy, která spadá pod 5. směrnici proti praní špinavých peněz a financování terorismu (Anti-Money Laundering – AML), uplynula v lednu roku 2020, devět členských států z evropské sedmadvacítky stále nemá otevřený rejstřík skutečných majitelů.

Maďarsko, Itálie a Litva nemají vůbec žádný rejstřík a Kypr, Česká republika, Finsko, Řecko, Rumunsko a Španělsko nedodrželi termín a dosud neotevřeli své rejstříky široké veřejnosti.

V České republice nás změna čeká již zítra, tedy 1. června 2021, kdy se v omezené podobě rejstřík otevře. Jeho funkcionalita a efektivita ale zůstává stále neznámá. Jak ukazuje zpráva našich kolegů z Berlína, pouze dva rejstříky (dánský a lotyšský) splňují principy skutečně otevřeného rejstříku, který je dostupný pro všechny a zdarma.

„Doufáme, že Ministerstvo spravedlnosti ČR se bude inspirovat příklady dobré praxe a po nevydařené první evidenci skutečných majitelů nyní představí kvalitní a nápomocný nástroj nejen pro předcházení praní špinavých peněz, ale i pro lepší veřejnou kontrolu,“ komentuje vedoucí analytik TI ČR Milan Eibl.

„Není žádným tajemstvím, že anonymní společnosti jsou oblíbeným nástrojem pro subjekty podílející se na korupčním jednání a dalších nelegálních činnostech. Nedostatky v otevřených rejstřících a problémy při získávání informací v některých členských státech EU ukazují, že riziko vyplývající z toků špinavých peněz se stále nedaří snížit,“ shrnuje zjištění Maira Martini, výzkumnice TI.

Rejstříky skutečných majitelů napříč EU | zdroj: EU

Výzva pro Evropskou komisi

Otevřené rejstříky skutečných majitelů jsou klíčové pro úspěšné naplňování principů transparentnosti. Těžit z jejich otevřenosti pak mohou nejen zahraniční a domácí úřady, ale především také občané a média.

„V této oblasti ale členské státy EU zatím neplní své sliby. Potřebujeme především vidět bezprostřední zhodnocení národních implementací čtvrté a páté směrnice ze strany Evropské komise a postihovat jakékoliv nalezené nesoulady,“ upozorňuje Laure Brillaud, AML expertka z naší bruselské pobočky TI EU.

TI vyzývá Evropskou komisi, aby v rámci připravovaných pravidel boje proti praní špinavých peněz navrhla soubor pokynů ke zlepšení dostupnosti údajů o skutečných majitelích ve všech členských zemích EU a dále k usnadnění propojení jednotlivých registrů v rámci celé EU, a to včetně:

  • požadavku zveřejnění úplného řetězce vlastnictví právnické osoby a přesný rozsah ovládání skutečným majitelem;
  • vyjasnění požadavků na registraci, odstranění, omezení a zajištění přístupu široké veřejnosti k rejstříkům skutečných majitelů;
  • požadavku na zlepšení funkčnosti rejstříků, včetně otevřeného přístupu k údajům a lepších vyhledávacích funkcí;
  • požadavku, aby informace o skutečném majiteli byly zveřejněny jako strukturovaná data ve strojově čitelném formátu, například v souladu se standardem údajů o skutečném vlastnictví projektu Open Ownership.

Pokud nebudou výše uvedené body vyřešeny, úřady a nezávislé instituce jak v EU, tak i mimo ni se budou nadále potýkat s překážkami při identifikaci skutečných majitelů u subjektů a společností, které jsou využívány a zneužívány k páchání nejen finanční trestné činnosti, což v důsledku vede k nižší vymahatelnosti práva a odhalování toků špinavých peněz v EU.

Jak vypadá svět praní špinavých peněz, si můžete vyzkoušet v naší osvětové hře Laundro-Man.

Hra Laundro-Man je optimalizována pro prohlížeč & desktop | zdroj: TI

Ke stažení

Publikace TI: Access denied? Availability and accessibility of beneficial ownership data in the European Union


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.