Česko stále nedostatečně řeší přeshraniční úplatkářství, hodnotí report TI

Vydáno 13. 10. 2022

Před 25 lety se vlády na globální úrovni shodly, že je třeba začít pracovat na omezování přeshraničních úplatků a korupce. To znamená například trestat společnosti, které se díky úplatkům snaží získat zakázky, licence a jiné kontrakty. Jen málo zemí ale slib dodrželo, a to včetně České republiky.

Infografika Exporting Corruption | zdroj: TI

Tento týden mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) vydal nový report Exporting Corruption 2022, který v odstupu dvou let analyzuje celkem 47 zemí, které se k mezinárodní konvenci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zavázaly.  

Česká republika je zařazena do nejnižší kategorie reportu – tedy zemí s velmi malou až nulovou snahou přeshraničními úplatky řešit. Hodnocení ČR se od minulého reportu z roku 2020 příliš nezměnilo. Česko v období 2018-2021 zahájilo pouze jediné vyšetřování, otevřelo pouze jediný případ a ani jeden neuzavřelo a nevyvodilo z něj sankce. 

Za slabá místa naší země označuje TI nedostačující definici mezinárodního úplatkářství v českém zákoně, nedostatečnou ochranu whistleblowerů (oznamovatelů protiprávního jednání) nebo třeba příliš dlouhou dobu vyšetřování korupčních případů. V rámci české kanceláře TI se ochraně oznamovatelů věnujeme dlouhodobě a apelujeme na její zlepšení 

„Tristní skóre ČR jen podtrhuje, že česká politická reprezentace dlouhodobě o boji proti korupci sice mluví, reálné kroky tomu ale neodpovídají. Přeshraniční korupce je nicméně komplexní problematika vyžadující součinnost národních států. Je tedy otázkou, zda by i Evropské unie neměla být aktivnější při nalézání řešení, jak s přeshraniční korupcí lépe a účinněji bojovat,“ komentuje výsledky reportu Marek Chromý, vedoucí analytik české TI. 

Doporučení ze strany TI například obsahuje, kromě výše zmíněných problémů, zvednout úroveň digitalizace české justice nebo přijmout novou proti korupční strategii. 

Celý report si můžete přečíst na webu Sekretariátu TI. 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.