Česká republika nepodniká dostatečné kroky proti přeshraničnímu úplatkářství, upozorňuje report TI

Vydáno 13. 10. 2020

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně dnes vydal po dvou letech novou analýzu toho, jak se někteří z největších exportérů na světě staví k přeshraničnímu úplatkářství a vyšetřování případů spojených s přeshraniční korupcí.

Infografika Exporting Corruption | zdroj: TI

Nejnovější data z vybraných 47 států světa ukazují, že dochází ke zhoršování situace. Česká republika bohužel stejně jako v analýze z roku 2018 zůstává ve skupině států, které proti přeshraničnímu úplatkářství nijak nevystupují.

Mezi lety 2016 a 2019 bylo zahájeno pouze jediné vyšetřování a otevřen jeden případ. Za celých 17 let od podpisu mezinárodní konvence OECD nebyl nikdo stíhán za přeshraniční úplatkářství. Což je s ohledem na exportní povahu naší ekonomiky minimálně znepokojivé.

“Česká republika sice není světovou obchodní velmoci, ale lokální firmy obchodují v mnoha sektorech, které přitahují korupci více než jiné (zbraně, strojírenství). V boji proti zahraniční korupci pak je Česko slabé, chybí mu relevantní data i právní nástroje (speciální trestný čin, ochrana oznamovatelů, důsledná identifikace skutečných majitelů). Tato specifická oblast tak jen dokresluje špatné výkony Česka v boji proti korupci obecně,” komentuje výsledek naší země právník české pobočky TI Petr Leyer.

Celý report si můžete projít online na webu sekretariátu TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.