Babiš porušuje české i evropské zákony, máme na to důkazy, tvrdí šéf Transparency

Aktualizováno 10. 08. 2018

Transparency International se domnívá, že premiér Andrej Babiš i nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon. Organizace proto podala podnět kvůli podezření ze střetu zájmů. Zabývat se jím bude Městský úřad v Černošicích. Premiér Babiš podezření označil za nesmyslná a připomněl, že své firmy převedl do svěřenského fondu, jak mu ukládá zákon.

David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI, byl hostem Interview Plus na vlnách Českého rozhlasu Plus | zdroj: iRozhlas.cz

„Nemají žádné důkazy, že bych firmu nebo média jakkoliv ovlivňoval, protože je ani mít nemůžou. Nic takového se neděje,” řekl premiér Babiš. Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky důkazy mají. 

„Poskytl nám je samotný Agrofert, který do rejstříku konečných majitelů na Slovensku, ale i ve Švédsku a Německu uvedl informace, jak jsou nastaveny dva svěřenské fondy a jak je to s rozhodovacími mechanismy uvnitř fondů. Na základě těchto argumentů dovozujeme, že premiér zůstal nejen konečným majitelem a beneficientem, ale zároveň i ovládající osobou,” říká.

„Podle nás z toho plyne, že porušuje český zákon o střetu zájmů, ale taky evropskou legislativu. Agrofert v tomto případě proto není oprávněn čerpat evropské dotace. A bavíme se o miliardách korun,” upozorňuje Ondráčka a vysvětluje, že v Česku je rejstřík poloveřejný, na rozdíl od Švédska nebo Německa.

 

Zbavit se firmy, nebo odejít

Ředitel vysvětluje, že jeho organizace nemohla s podněty přijít dřív, než získala zmíněné důkazy. „Někteří se ptají, proč jsme nejednali před rokem nebo dvěma. Neměli jsme v ruce to, co máme dnes na papíře. Tedy důkazy, že je (Andrej Babiš, pozn. red.) stále ovládající osobou, že se Agrofertu zbavil jen naoko,” tvrdí.

„Informace tam byly zveřejněny letos na jaře. Teď jsme napsali první podnět, ten český. Evropské, které chystáme v řádu několika týdnů, jsou mnohem důležitější. To je karta, kde jde opravdu o hodně. Jde o to, jestli je Agrofert oprávněn čerpat miliardové evropské dotace. Pokud ne, tak by měl Babiš podle mě dvě možnosti. Buď se Agrofertu úplně zbavit, prodat ho, nebo najít cestu, kterou skutečně ztratí ovládající roli. Nebo odejít z politiky,” myslí si David Ondráčka.

„Andrej Babiš je jediným beneficientem. V jakýkoliv moment může ty fondy zrušit a akcie si zase převést pod sebe. Správci jsou navíc zaměstnanci Agrofertu, mají povinnost loajality k jedinému beneficientovi, a tím je Andrej Babiš, který taky získává veškeré zisky,” uvádí ředitel české pobočky Transparency International. 

Nedovoluje to ale zákon? „Podle nás tím ale jednoduše nenaplnil to, co po něm česká i evropská legislativa chce, tedy zbavit se těch firem, aby nebyl ve střetu zájmů ve vztahu k dotacím nebo zakázkám,” odpovídá Ondráčka. 

 

Vyjádření Agrofertu

Ze strany Transparency International jde o mylnou a nepravdivou interpretaci. Jde o účelové zaměnění dvou právních termínů. Pan Andrej Babiš je ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru uveden jako „konečný uživatel výhod“ ve vztahu k slovenským společnostem koncernu Agrofert. Tento pojem není možné zaměňovat s takzvanou ovládající osobou. Pan Babiš není ovládající osobou slovenských společností koncernu Agrofert. (zdroj: Agrofert)

Zdroj: iRozhlas.cz


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

10/19

Transparency podala podnět na Ministerstvo spravedlnosti a dále zaslala vyjádření TI na Nejvyšší státní zastupitelství k přezkumu rozhodnutí krajského úřadu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

09/19

Středočeský kraj pravomocně zastavil řízení ve věci střetu zájmů na české úrovni. Podle TI budí rozhodnutí jen další pochyby

08/19

20. srpna se Andrej Babiš prostřednictvím právníků odvolal proti druhému černošickému rozhodnutí

08/19

2. srpna Černošice znovu rozhodly ve věci střetu zájmů Andreje Babiše

07/19

Transparency podává žalobu na Andreje Babiše za poškozování jejího dobrého jména.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.