Apelujeme na ministra financí, aby neprodleně jednal a vyzval hazardní firmy k dodržování zákona

Vydáno 19. 12. 2016

Od nového roku vstoupí v platnost nový zákon o hazardu, který nastavuje o něco přísnější pravidla provozování hazardu. Ministr financí zejména slibuje, že potlačí nelegální hazard. Transparency International (TI) a Občané proti hazardu (OPH) proto vyzývají Andreje Babiše, aby ihned po novém roce prokázal, že represivní ustanovení, která do zákona vepsal, dokáže naplnit.

  • Tiskový briefing k apelu na ministra financí ohledně dodržování nového zákona o hazardu | zdroj: TI

Pokud to nedokáže, případně pokud bude u Ústavního soudu prohrán spor o ústavnost některých ustanovení, bude se jednat o další zásadní selhání v této oblasti a nedodržení předvolebních slibů.

V rámci potlačování nelegálního hazardu je klíčové a nutné, aby celní správa, podléhající Ministerstvu financí, v reálném čase a účinně mohla zavírat nelegální herny a provozovny s nelegálními automaty, a dále, aby byl nastaven funkční systém efektivní blokace nelegálních online provozovatelů. Jedině tak lze zákon skutečně vynucovat.

„V České republice se potýkáme s určitým rozsahem nelegálního hazardu v nelegálních hernách a na nelegálních automatech. Je tomu tak i v Brně. Doteď si to jednotlivé složky státu přehazovaly jako horký brambor. Nyní bude vše v kompetenci Ministerstva financí a na žádné výmluvy nebude již prostor. Ministr Babiš si musí být jistý, že to dokáže, protože odmítl i mé návrhy na zlepšení zákona po vzoru našeho partnerského města Vídně, kde nelegální hazard na ulicích dokázali skutečně potlačit. Aby to měly celní úřady jednodušší, spustíme k tomu v prvních týdnech nového roku internetové stránky, kde budou moci lidé výskyt nelegálního hazardu úřadům nahlašovat,“ říká Matěj Hollan, náměstek primátora města Brna.

„TI a OPH v minulých týdnech monitorovali hazardní webové stránky a zjistili víc než 30 firem, které v současné době nemají licenci, ale přesto nabízejí hazardní hry v českém jazyce. Proto vyzýváme MF, aby písemně vyzvalo všechny tyto nelegální provozovatele k ukončení své činnosti, a ty z nich, kteří chtějí i nadále působit na českém trhu, aby si o licenci obratem požádali. Pokud to provozovatelé neudělají, MF by mělo přistoupit k ukončení jejich činnosti a zákon vynutit,“ apeluje David Ondráčka, ředitel TI.

„Z řad odborné internetové veřejnosti jednomyslně zní, že způsob, jaký Andrej Babiš zvolil pro efektivní blokování nelegálního hazardu, nebude v praxi fungovat – a navíc je dle jejich názoru protiústavní, což bude rozhodovat Ústavní soud. Ať tedy pan ministr ukáže, že skutečně dokáže s takto napsanou legislativou blokovat činnost nelegálních provozovatelů. Naše organizace po novém roce provede celkovou analýzu všech hazardních stránek provozovaných v češtině a zaměří se na posuzování z hlediska opatření na ochranu hráčů, což je pro nás nejdůležitější. Podotýkáme, že v novém zákoně je internetový hazard upraven v tomto směru naprosto nedostatečně a bude nutné jej novelizovat. Každopádně platí, že pokud se státu nepodaří zablokovat nelegální firmy, nový zákon nebude mít směrem k internetovému hazardu žádný smysl,“ dodává Martin Svoboda, předseda Občané proti hazardu.

 

Ke stažení

Tisková zpráva

Seznam hazardních firem, které mají webové stránky v češtině a nemají licenci

 

Podívejte se, jak o tiskové konferenci informují média

Blesk – Blíží se konec nelegálního hazardu. Kritici: Dokáže Babiš, co slíbil?

Deník.cz – Lidé budou moci na webu nahlašovat nelegální herny

Česká televize – Hazard na internetu


Štítky: Hazard

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.