24 bytů srbského ministra financí jako učebnicový příklad v kauze Pandora Papers

Vydáno 04. 11. 2021

Nedávné zveřejnění dokumentů z Pandora Papers vyvolalo rozruch po celém světě. V České republice směřovala pozornost především k premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho nemovitostem ve Francii. Na titulní strany světových médií se dostala ještě řada dalších politiků napříč světem. Kauza srbského ministra financí Siniša Mali nebyla mezi těmi nejcitovanějšími, skýtá ale učebnicový příklad skrývání majetku v daňových rájích.

Siniša Mali | zdroj: BBC, Lazara Marinkovic

Někdejší starosta Bělehradu (mezi lety 2014 až 2018) Siniša Mali už v roce 2015 čelil podezření, že vlastní nemovitosti na bulharském pobřeží. Podle srbské skupiny investigativních novinářů KRIK mělo jít o 24 bytů v hodnotě zhruba šesti milionů dolarů (téměř 133 milionů korun), které měl nakoupit v letech 2012 a 2013. Zároveň měl mít přes 40 bankovních účtů, na kterých byly částky vysoce převyšující běžné úřednické příjmy, navíc pocházejících ze Švýcarska, Lichtenštejnska nebo přímo daňových rájů.  

Mali už na počátku století (2001-2003) uzavíral privatizační dohody z pozice zvláštního vládního poradce pro privatizaci. V roce 2012 se pak stal ekonomickým poradcem tehdejšího vicepremiéra a dnešního prezidenta Aleksandara Vučiće, se kterým jsou blízcí političtí spojenci. Mali se na jaře roku 2018 stal ministrem financí, s čímž zároveň získal pozici ředitele útvaru pro odkrývání praní špinavých peněz.

„Je to jako udělat kozla zahradníkem. Ministrem financí se stal člověk, který čelil podezření z praní peněz. Přitom boj proti praní špinavých peněz je jednou z přímých kompetencí ministerstva financí,” komentuje případ analytik Zlatko Minić ze srbské pobočky Transparency International.

Mali se tehdy proti nařčení důrazně ohradil a uvedl, že vlastní pouze jeden ze zmíněných bytů. U ostatních nemovitostí bylo možné doložit pouze to, že z pozice právníka prováděl zmíněné transakce. Mali vysvětlil, že se jeho jméno v této záležitosti objevilo, protože pouze pomáhal několika svým klientům s převodem těchto bytů do jejich vlastnictví. Dokonce novinářům slíbil, že pokud prokážou, že vlastníkem je on sám, předá jim od bytů klíče. 

Majetkové struktury

KRIK zkoumal  dokumenty zveřejněné v rámci Pandora Papers, ze kterých vyšlo najevo, že nynější ministr financí skutečně vlastní všechny zmíněné byty, přestože to před šesti lety vehementně rozporoval. Mali podle dostupných dokumentů využil poskytovatele s názvem Trident Trust, který sídlí na Britských panenských ostrovech, tedy v místě, které je vyhlášeným daňovým rájem. Zároveň umožňuje vlastníkům, kteří si zde uloží svůj majetek, zcela skrýt jejich identitu. 

Petr Janský a Milan Eibl: Daňové skrýše, přes které bohatí a vlivní obcházejí pravidla | zdroj: podcast TI ČR Stošestka

Pomocí Trident Trust založil dvě schránkové firmy, skrze které koupil dvě bulharské společnosti, které původně vlastnily téměř všechny zmíněné byty. Zbytek Mali dokoupil posléze. Až do zveřejnění Pandora Papers se však reportéři k úplné vlastnické struktuře nemohli dostat a nebylo možné prokázat Maliho postavení skutečného majitele. 

Schéma majetkové struktury | zdroj: OCCRP

Případ je učebnicový v tom, že politik využil offshore struktury, aby zakryl, co si kupuje. Navíc za peníze, které nemohl získat z veřejné funkce, kterou zastával. Málokdy se podaří, aby byl nějaký příklad tak ilustrativní vůči rizikům zneužívání svěřené funkce a možnosti zakrývání skutečného majetku politicky exponovaných osob, jako je to v případě Siniši Maliho,” vyzdvihuje přehlednost případu Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International ČR (TI ČR). 

Ministr financí má však podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiće i premiérky Any Brnabić. Srbská prokuratura případ praní špinavých peněz shodila ze stolu v roce 2018, podle svých slov neměla dostatek důkazů k prokázání trestné činnosti. Je otázkou, zda nové skutečnosti poskytnou prokuratuře nový impuls – je však na místě připomenout, že předmět jejího působení do značné míry závisí na vládě, jejímž členem je i Siniša Mali 

V Česku byly v rámci Pandora Papers prozatím rozkryty dvě kauzy – server Investigace.cz zpracoval případy francouzských nemovitostí premiéra Andreje Babiše a realitního magnáta Radovana Vítka. 

Více o daňových rájích si můžete poslechnout v podcastu TI ČR Stošestka. O naší práci v Srbsku pak v projektu Férová a transparentní politická soutěž v Srbsku. 


Projekty a kauzy: Férová a transparentní politická soutěž v Srbsku

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.