‚Žába na prameni,‘ kritizuje Transparency šéfa dohledového úřadu Weise. Piráti ho vyzývají k rezignaci

Vydáno 23. 10. 2018

Transparency International a někteří poslanci vyzývají předsedu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Vojtěcha Weise k odchodu z funkce, zjistil Radiožurnál. Podle nich svou roli nezvládá a úřad, který oficiálně vznikl téměř před dvěma lety, neplní své poslání. O paralýze instituce mluvili dřív i někteří její členové. Weis kritiku odmítá.

Vojtěch Weis, předseda ÚDHPSH | zdroj: Milan Jaroš

Dohledový úřad měl rozkrývat finanční toky uvnitř stran i během volebních kampaní a zjišťovat nesrovnalosti. Zatím se ale jeho činnost omezila hlavně na formální kontrolu. Naposledy v pondělí rozdal pokuty za celkem 280 tisíc korun dvaceti stranám a nezávislým kandidátům kvůli pochybením při senátních volbách. Mimo jiné nenahlásili stránku s volebním účtem.

Třeba výsledky kontrol kampaní sněmovních voleb ale rok po jejich konání stále nejsou. Podle místopředsedy kontrolního výboru sněmovny Lukáše Černohorského z Pirátské strany jde o manažerské selhání předsedy úřadu Vojtěcha Weise.

„Osobně bych ho vyzval k rezignaci, protože tady to jsme řešili už před rokem, kdy dostal možnost si obhájit své kroky. V tuto chvíli, kdy další rok je úřad v křečích, je to, myslím si, čistě vinou pana předsedy,“ říká pro Radiožurnál.

Úřad loni dodal návrh svého rozpočtu s dvouměsíčním zpožděním. Podle Transparency International neplní svou funkci, protože volby dál probíhají bez kontroly stejně jako dřív.

„Zdá se, že žábou na prameni je předseda toho úřadu pan Weis, který nezvládá tu svou roli, není dostatečně kompetentní a bohužel brzdí veškeré fungování toho úřadu. Podle nás by měl být nahrazen někým jiným, kdo to bude zvládat a ten úřad začal fungovat,“ říká ředitel organizace David Ondráčka.

‚Není to na pořadu dne‘

Předsedu úřadu může odvolat jen prezident republiky a to pouze v zákonem stanovených případech. Vojtěch Weis kritiku komentovat nechtěl s odůvodněním, že nejdříve výtky probere se členy instituce. Odkázal na své starší vyjádření, ve kterém uvádí, že úřad začal plně fungovat teprve před rokem a stále nejsou hotová všechna interní pravidla. Výzvu k rezignaci odmítl. „Nemyslím si, že je to na pořadu dne,“ uvedl krátce.

Kritičtí vůči vedení dohledového úřadu byli v minulosti taky dva jeho členové Jan Outlý a František Sivera. Stav označovali za paralýzu. Podle Sivery se ale teď situace začala zlepšovat, protože už se dokončují metodiky pro kontroly kampaní i výročních zpráv. Člen úřadu pověřený zastupováním předsedy Tomáš Hudeček souhlasí s výhradami jen částečně.

„My jsme se v první vlně zaměřili zejména na ‚pročištění‘ toho prostředí. Úřad vedl a vede zhruba 250 správních řízení s různými politickými stranami a hnutími za to, že nedodržují vůbec základní pravidla svého hospodaření,“ sdělil.

Na kontrolu kampaní a výročních zpráv podle něj úřad nerezignoval. Zatím ale začal jen s přípravnými pracemi. Kdy budou konkrétní výsledky, nechtěl Hudeček odhadovat.

Zdroj: Český rozhlas


Štítky: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.