Z Černošic až do Bruselu

Vydáno 18. 09. 2018

Malá obec Černošice bude řešit velký problém. Bude rozhodovat, jestli je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tedy stejnou otázku, kterou se budou zabývat instituce Evropské unie.

Apolena Ondráčková, právnička TI, hovoří o střetu zájmů Andreje Babiše v pořadu Reportéři ČT | zdroj: Česká televize

Reportéři ČT se v dalším díle zaměřili na zjištění Transparency International, která se týkají premiéra Andrej Babiše. Ten podle našich zjištění i nadále ovládá holding Agrofert, a tím se fakticky staví do střetu zájmů.

Počátkem srpna v této souvislosti odeslala TI první ze dvou podnětů na Městský úřad v Černošicích. Právě pod něj totiž spadá průhonické bydliště Andreje Babiše. Černošice tak mají do začátku října rozhodnout, zda zahájí správní řízení.

V průběhu tohoto týdne TI podá i druhý podnět, tentokrát směřující do Bruselu na Evropskou komisi.

„Máme již připravený podnět k Evropské komisi, kde upozorňujeme na to, že dle nařízení Evropského parlamentu a Rady došlo ke konfliktu zájmů, a to z toho důvodu, že Agrofert a společnosti, které spadají pod holding Agrofert, čerpají evropské dotace,“ objasňuje pro pořad Reportéři ČT situaci naše právnička Apolena Ondráčková.

„Nesmí se stát to, aby osoba, která rozhoduje o evropském rozpočtu, například i o dotacích evropských, o přerozdělování evropských dotací, aby sama čerpala tyto dotace,“ dodává.

Podle informací dohledatelných v Registru partnerů veřejného sektoru na Slovensku je Andrej Babiš jedním z konečných uživatelů výhod. Ten samý rejstřík ale v České republice veřejný není.

„Během posledních 2 let se to řešilo na úrovni ministerstva financí a spravedlnosti, které řídilo ANO v té době jako úřady. A jejich argumenty prostě vedly k tomu, že se rozhodly pro tuto neveřejnou, anebo poloveřejnou verzi. Já si myslím, že to je chyba. Byl jsem velmi silně proti tomu, ale tak to dopadlo,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI.

Přestože je evidence skutečných vlastníků v České republice neveřejná, reportérce České televize Janě Neumannové se podařilo získat informaci, že společnost Agrofert zatím skutečného majitele jednoduše nezapsala.

Česká evidence svěřenských fondů pak poskytuje pouze kusé informace o obou fondech, které však neumožňují kupříkladu ani určení obmyšleného.

Koncern Agrofert v případě veřejných zakázek u Lesů ČR, nebo Čepro, uvádí podle reportáže jako skutečného majitele pouze svěřenského správce fondů Andreje Babiše pana Zbyňka Průšu, který je dlouholetým podřízeným pana Babiše. Na Slovensku však Agrofert uvádí jako konečné uživatele výhod, tedy skutečné majitele, celkem 5 lidí včetně premiéra Babiše.

Celý pořad s vyjádřením několika odborníků a europoslanců k dané problematice můžete vidět online na webu České televize.

Zdroj: TI a Česká televize


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.