Výběrové řízení na nového předsedu ÚOHS není dostatečně transparentní ani otevřené

Vydáno 20. 10. 2020

Vláda Andreje Babiše (ANO) včera schválila výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dříve jsme varovali před čistě zákulisní politickou dohodou na novém obsazení postu předsedy ÚOHS. Považujeme proto nyní za nutné varovat před slabými místy výběrového řízení, které není dostatečně transparentní a otevřené zájemcům mimo veřejný sektor. Zbytečně tak přicházíme o kvalitní kandidáty soukromého sektoru či akademické sféry.

Premiér Andrej Babiš | fotografie: Lukáš Bíba 

Protikorupční organizace na konci září v otevřeném dopise společně apelovaly na vládu, aby pro nástupce Petra Rafaje v této klíčové funkci vypsala otevřené výběrové řízení. Minulý týden zaslala Rekonstrukce státu spolu s Transparency International členům vlády doporučení, jak by měly vypadat hlavní parametry výběrového řízení, aby nebyl nový předseda vybírán zákulisní dohodou, ale aby bylo výběr možné považovat za skutečně otevřený a transparentní.

Vypsané výběrové řízení sice v mnoha rysech odpovídá našim doporučením, obsahuje však také několik slabých míst, které představují zásadní rizika. Proto navrhujeme, aby vláda na nejbližším jednání změnila parametry výběrového řízení, zejména aby:

  • Nevyžadovala bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné již v době podání přihlášky. Tím zcela zbytečně omezuje okruh uchazečů na veřejný sektor, přičemž ani ve veřejném sektoru není bezpečnostní prověrka na stupeň utajení důvěrné samozřejmostí a dosud ji zřejmě nemá ani současné vedení ÚOHS včetně předsedy.
  • Rozšířila výběrovou komisi o odborníky na hospodářskou soutěž a z vně státní správy. Podle vládního návrhu v komisi usedne Ing. Yvona Charouzdová (personalistka Úřadu vlády), JUDr. Mgr. Vlastimil Fidler (ředitel Odboru práva veřejných zakázek MMR) a RNDr. Josef Postránecký (státní tajemník ministerstva vnitra). Za protikorupční organizace jsme přitom doporučili, aby komise byla alespoň 5 členná. Komise v aktuálním složení se svými třemi členy z řad úředníků působí velice komorním dojmem. Přitom se pouze jeden člen odborně zabývá tím, co spadá do agendy ÚOHS.
  • Posílila prvky transparentnosti v procesu výběru a finální kolo výběrového řízení proběhlo veřejně. Rekonstrukce státu a Transparency International již dříve doporučovaly finální kolo výběrového řízení prezentovat veřejně, aby mohla veřejnost znovu získat důvěru ve vedení ÚOHS, který byl v poslední době spojován s řadou kauz. Doporučili jsme např. streamování pohovorů s finalisty výběrového řízení, jako tomu bylo nedávno na Slovensku. Dále jsme doporučili zveřejnění záznamu o průběhu výběrového řízení a pořadí relevantních kandidátů.

“Zejména požadavek na bezpečnostní prověrku pak vyvolává otázku, zda není toto výběrové řízení šito na míru někomu z veřejné správy tak, aby se ÚOHS nestal až příliš nezávislým,” vysvětluje Věnek Bonuš, právník Rekonstrukce státu.

O místo předsedy již projevil zájem současný náměstek Ministerstva vnitra Petr Mlsna, který má veřejnou podporu Pražského hradu. Teoreticky však může být zvýhodněna i jiná osoba s obdobným profesním profilem.

“Jako přínos vládní podoby výběrového řízení na nového šéfa ÚOHS lze označit to, že detailně nastavuje kvalifikační předpoklady pro kandidáty i kritéria, jež budou hodnocena komisí. Požaduje také písemnou práci ohledně vize pro rozvoj ÚOHS. Všechno to je v souladu s našimi doporučeními,” říká Jan Dupák, právník TI.

“Vláda je krůček od toho, aby udělala výběrové řízení, po kterém bude mít ÚOHS prvního předsedu, jehož legitimita a odbornost nebudou zpochybňovány od prvního dne ve funkci. Pevně věřím, že ten krůček ještě udělá,” shrnul Marek Zelenka, předseda Oživení, o.s.

Rekonstrukce státu a Transparency International budou nadále bedlivě sledovat vývoj týkající se výběru nového předsedy ÚOHS a také prosazovat celkovou reformu této klíčové dohledové instituce a hlídače fair hospodářské soutěže v České republice.


Projekty a kauzy: Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/21

Pozici místopředsedy pro hospodářskou soutěž opustil Hynek Brom, kterého nahradil dlouhodobý úředník ÚOHS Kamil Nejezchleb. Zároveň předseda Petr Mlsna oznámil, že od července 2021 bude nahrazena také místopředsedkyně pro veřejné zakázky Eva Kubišová, která ohrožovala kredibilitu úřadu.

02/21

Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů ÚOHS

01/21

TI společně s Rekonstrukcí státu a Oživení nominovala kandidáty do rozkladových komisí ÚOHS

12/20

Schůzka s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou k připravované systémové reformě úřadu

11/20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude mít nového předsedu. V netransparentním výběrovém řízení vláda vybrala preferovaného kandidáta Hradu právníka Petra Mlsnu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.