Věslav Michalík nebude kandidovat na post ministra průmyslu a obchodu

Vydáno 24. 11. 2021

Střet zájmů je posledních několik let jedním z klíčových témat rezonující naší politickou scénou a mediálním prostorem. Proto bychom v TI očekávali, že v roce 2021 politické strany a politická hnutí provedou kontrolu a povedou diskusi před ohlášením kandidátek a kandidátů do vládních a zákonodárných pozic.

Věslav Michalik, mistopředseda STAN | zdroj: Deník N a fotografie: Gabriel Kuchta

Dnešní nestandardní oznámení Věslava Michalika, místopředsedy STAN, že nebude usilovat o post ministra průmyslu a obchodu v nově se formující vládě Petra Fialy (ODS), je sice správným krokem, ale Michalik stále nevysvětlil řadu slepých míst:

    • Proč pro soukromé podnikání využíval daňové ráje?
    • Neprokázal původ peněz, které se přes daňové ráje protočily.
    • Svá tvrzení nepodložil jakýmikoliv důkazy.
    • Nijak nerozkryl fungování jeho investičního fondu.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

Vyjádření také přichází až po několikadenním krkolomném „chození kolem horké kaše“ a nejasných politických reakcí. Podstatným dílem do skládačky je i fakt, že Michalik patří mezi sponzory hnutí STAN.

„Tento krok lze chápat jako dílčí signál, že kabinet koalic SPOLU a PIRSTAN nebude dbát jen na legální stránku věci, ale přihlédne i k minulosti a současnosti aspirantů na vládní křesla,“ vysvětluje Petr Leyer, ředitel naší protikorupční organizace.

„V kontextu tohoto případu je neudržitelná i nominace Pavla Blažka (ODS) na pozici ministra spravedlnosti. Ten je v současnosti prošetřován policií. Riziko zneužití funkce pro jeho osobní potřebu tak dostává další a závažnější rozměr než v případě Věslava Michalika,“ apeluje Petr Leyer na předsedu ODS Petra Fialu.

Konec Michalikovým ambicím na ministerský post je učebnicovým příkladem práce médií a občanské společnosti, která upozornila novou vládu a širokou veřejnost na možná rizika.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.