„Věřím, že Vás náš návrh přesvědčí,“ píše Bohuslav Sobotka petentům Zapískej

Publikováno: 4. srpna 2016

Na konci června předali premiéru Bohuslavu Sobotkovi výzvu, která obsahovala minimální kritéria, která by podle nás měl splňovat nový zákon na ochranu whistleblowerů. V mezidobí byl kromě vládního návrhu připravovaného ministrem Jiřím Dienstbierem předložen i návrh Ministerstva financí prezentovaný jako poslanecký návrh Andreje Babiše. Nyní jsme od premiéra Sobotky obdrželi odpověď.

Odpoved-Bohuslava-Sobotky-na-Zapiskej

Dopis předsedy Vlády ČR adresovaný TI a petentům Zapískej.cz

Porovnání obou návrhů si můžete prohlédnout v přehledné grafice, kterou jsme připravili.

Premiér Bohuslav Sobotka nám odpověděl a informoval nás o současném vývoji v ochraně whistleblowerů. Na začátku července byl Vládou ČR schválen nelegislativní materiál s kritérii, která by měla být obsažena v budoucí legislativní úpravě. V průběhu srpna pak začne připomínkové řízení k vlastnímu textu vládního návrhu zákona.

„Vládní návrh zákona, přestože splňuje základní parametry ochrany, což je možno označit za pozitivní, neřeší mnoho dalších problémů, kterým whistlebloweři čelí a lze tedy najít několik slabých míst,“ říká Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI.

Od prosazování účinné ochrany pro whistleblowery neustoupíme, v rámci Rady vlády pro boj s korupcí se budeme nadále zasazovat o co nejrychlejší přijetí co nejúčinnějšího zákona, který v maximální míře zlepší postavení whistleblowerů. Vývoj s námi sledujte na našem webu!

Vládní návrh zákona, přestože splňuje základní parametry ochrany, což je možno označit za pozitivní, neřeší mnoho dalších problémů, kterým whistlebloweři čelí a lze tedy najít několik slabých míst.

Související publikace

Související novinky