Transparency upozornila na další nesrovnalosti v hospodaření Národní galerie v Praze

Vydáno 23. 05. 2019

Média se v posledních dnech a týdnech intenzivně věnují kauze týkající se hospodaření Národní galerie v Praze (NGP). Poté co Ministerstvo kultury (MK) identifikovalo nejasné praktiky související s hospodaření této přední české kulturní instituce, rozhodl se 18. dubna ministr kultury Antonín Staněk (nyní v demisi) odvolat ředitele NGP Jiřího Fajta.

Budova Národní galerie v Praze | zdroj: TI

Transparency International (TI) obdržela několik informací, které svědčí o možném nezákonném a nehospodárném jednání v NGP. Tyto informace se netýkaly pouze bývalého ředitele Jiřího Fajta, ale také dalších osob v NGP.

Z uvedených důvodů se TI 13. května rozhodla obrátit na Ministerstvo kultury, které provádělo v NGP audit, podnětem resp. dopisem, kde popsala obdržená podezření s tím, že by bylo vhodné, aby se i jimi MK v probíhajícím auditu zabývalo. Před samotným zasláním dopisu byly veškeré informace ověřeny z dostupných veřejných zdrojů, jak je standardem ve všech případech, které TI řeší.

TI ve všech podobných případech, kdy kontaktuje kompetentní orgány svými podněty, čeká na vyjádření těchto orgánů před případným zveřejněním. Hlavním důvodem je zachování šance na řádné prošetření např. vzhledem k možnosti zničení či upravení důkazů. Jedná se o běžný postup naší organizace.

MK posléze samo zveřejnilo 20. května náš dopis, který také poskytlo médiím, a zaslalo TI odpověď. Jedná se o dopis od ministra Staňka a dále o protokol Odboru interního auditu a kontroly MK. Tento postup MK však zcela běžný není.

„V kauze NGP jsme upozornili na nesrovnalosti v jejím hospodaření, což je naším posláním. Personální změny nejsou oblastí našeho zájmu a neřešíme je. Jde nám především o funkční Národní galerii jako instituci. Transparency opravdu pracuje metodou „padni komu padni“, takže se distancujeme od vtahováni naší organizace do politického boje a pevně věříme, že nové vedení Ministerstva kultury celou věc kvalitně vyřeší,“ říká Petr Leyer, právník TI.

 

Tímto případem se TI zabývá v rámci bezplatného právního poradenství podporovaného programem Prevence korupčního jednání Ministerstva vnitra.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.