Transparency stáhla žalobu na Andreje Babiše. Možnost domáhat se omluvy soudní cestou už není možná

Vydáno 26. 04. 2022

Protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) stáhla žalobu na Andreje Babiše (ANO) týkající se ochrany našeho dobrého jména, a to z důvodu nemožnosti se nyní soudně domoci omluvy. Nejvyšší soud totiž nedávno rozhodl, že právnická osoba jako žalobce nemá nárok na ochranu dobrého jména.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a bývalý premiér ČR | zdroj: ČTK

Tento verdikt zakládá precedent i pro soudy nižší instance, tedy i pro naše poslední odvolání směřované na Vrchní soud v Praze, který nám dal ještě loni při našem prvním odvolání za pravdu.

Z tohoto důvodu jsme se po poradě s naším advokátem Pavlem Uhlem a Správní radou TI rozhodli žalobu na Andreje Babiše stáhnout. Žalobu jsme podali v roce 2019. Za uplynulé 3 roky se soudní výklad podstatně změnil, a to v neprospěch všech právnických osob, které někoho žalují na ochranu dobrého jména. Což se dotýká i našeho případu.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu bude mít dopad na další běžící či potenciálně nové procesy podobného charakteru, kdy se žalující právnická osoba bude chtít domáhat svých práv prostřednictvím soudu,“ vysvětluje Petr Leyer, ředitel a právník TI.

„Pravidla se změnila v průběhu hry. V této chvíli tak už není žaloba přípustná. Pro nás je ale stěžejní, že i odvolací soud řekl, že jednání Andreje Babiše je nepřijatelné,“ doplňuje.

„Stále si i bez rozsudku stojíme za tím, že Babišova útočná a vylhaná vyjádření – nejen na adresu TI – nepatří do veřejného prostoru a jsou ostudnou vizitkou pro ty, kdo je pronášejí,“ říká David Kotora, vedoucí komunikace TI.

„Babiš tak činil pouze s jediným cílem, znevěrohodnit nás v očích veřejnosti jako odplatu za to, že jsme upozornili na jeho střet zájmů,“ dodává.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

Střet zájmů Andreje Babiše

Andrej Babiš, bývalý premiér ČR, začal s útoky a s lživými vyjádřeními ve chvíli, kdy TI v roce 2018 upozornila na jeho střetu zájmu. Babiš byl několikrát ze strany TI veřejně vyzván, aby od těchto nepravdivých vyjádření upustil.

Kauzu týkající se Babišova střetu zájmu dotáhla naše protikorupční organizace i přes jeho četné útoky na naši adresu do úspěšného závěru. Evropská komise potvrdila naše právně-analytické podněty a zastavila čerpání evropských dotací pro Babišovy firmy z koncernu Agrofert.

Znovu také zdůrazňujeme, že naše financování a veškeré informace o našem hospodaření jsou dostupné online. Naše financování, tedy příjmy a náklady, pravidelně a roky online zveřejňujeme v rámci našich výročních zpráv, které jsou zkontrolovány nezávislými auditory.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.