Transparency se obrací na premiéra Petra Fialu ohledně výběrových řízení na šéfy klíčových státních institucí

Vydáno 18. 03. 2022

Českou republiku v nadcházejících týdnech a měsících čekají zásadní rozhodnutí související s vedením klíčových státních institucí. Konkrétně se jedná o Finanční analytický úřad (FAÚ), Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

Petr Fiala, předseda vlády ČR | fotografie: Jan Handrejch, Právo

„Kvalitní výběr a správné nastavení vedení českých dohledových úřadů by měl být v době míru samozřejmostí a v čase probíhající války na Ukrajině urgentní prioritou. Západ včetně ČR se snaží eliminovat ruský vliv v EU, posílit boj proti praní špinavých peněz a omezit financování evropské politiky z Ruska. To ale musí jít ruku v ruce s fungujícími a nezávislými státními institucemi,“ apeluje Petr Leyer, právník a ředitel TI.


Otevřený dopis TI adresovaný premiéru Petru Fialovi ze dne 17. března 2022 | zdroj: TI

Proto se nyní otevřeným dopisem obracíme na předsedu vlády ČR Petra Fialu (ODS), aby nejen nám, ale i široké veřejnosti objasnil, jak bude probíhat výběr nového ředitele FAÚ a kdo jsou současní kandidáti. Jaká je politická dohoda ohledně prezidenta NKÚ. A jak hodlá řešit v současné době nefunkční ÚDHPSH a zda to bude reflektováno v rámci výběru budoucího předsedy.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

V neposlední řadě TI vyzývá, aby postup vládní koalice v těchto personálních otázkách byl plně transparentní. Více už se dočtete v našem dopise.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.