Transparency pomohla k vyškrtnutí kontroverzního odstavce vládního návrhu zákona, který nahrával svěřenským fondům

Vydáno 24. 11. 2020

Ve čtvrtek 19. listopadu hlasovali poslanci ve třetím čtení o návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Rozhodovalo se o jednotlivých pozměňovacích návrzích, mezi nimiž byly i dva návrhy opozičních poslanců, kteří se snažili odstranit odstavec nahrávající premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Poslanecká sněmovna | zdroj: TI

Na tento odstavec z legislativní dílny Ministerstva spravedlnosti, na podivné okolnosti jeho vzniku a na výhody, které by jeho přijetí přineslo společnostem v holdingu AGROFERT, upozornila protikorupční organizace Transparency International (TI) už v lednu tohoto roku.

„Dlouhodobě aktivně sledujeme snahu o ovládnutí a oligarchizaci státu, proto také hlídáme návrhy zákonů, které mohou někdy nahrávat podnikatelským zájmům politiků. Evidence skutečných majitelů je významným protikorupčním nástrojem a pokusy o zavedení výjimek se daly očekávat,“ vysvětluje právník TI Jan Dupák.

Pozměňovací návrh Jana Čižinského a Marka Výborného (oba KDU-ČSL) celé problematické ustanovení bez náhrady vyškrtl. Vedle toho pozměňovací návrh Víta Rakušana (STAN), Ivana Bartoše (Piráti), Františka Navrkala (Piráti), Jana Farského (STAN) a Mariana Jurečky (KDU-ČSL) předmětnou výjimku navrhoval zrušit tak, že do stejného odstavce zaváděl explicitně pravidlo opačné.

„Každý návrh přinášel jiné výhody a nevýhody, avšak oba mířily ke stejnému cíli. Zamezit obcházení evidence skutečných majitelů a neoprávněnému čerpání veřejných prostředků majitelům svěřenských fondů. Všichni výše jmenovaní poslanci se zasloužili o to, aby problematické ustanovení neprošlo a patří jim za to poděkování,” říká Jan Dupák.

Sněmovna podpořila vyškrtnutí problematického odstavce

Poslanecká sněmovna nakonec přijala návrh KDU-ČSL na vyškrtnutí ustanovení hlasy téměř všech přítomných poslanců, a to včetně poslanců Babišova hnutí ANO. Ti si zřejmě uvědomili, že nemají šanci nesystémové pravidlo “potichu” prosadit, obzvlášť poté, co se k návrhu na vyškrtnutí „výjimky“ připojili i zákonodárci ČSSD vedení poslancem Janem Chvojkou.

Návrhem celého zákona se následně budou zabývat senátoři a senátorky a dále bude předložen k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Debata v Senátu může ještě přinést možné návrhy na úpravy zákona, podezřelá výjimka však nadobro zmizela. Evropská směrnice vyžadovala účinnost již od 10. ledna 2020, přijetí kvalitního zákona by tedy mělo být prioritou.

Vyškrtnutí kontroverzního návrhu je nejen úspěchem TI, ale především celé občanské společnosti, která i u takto komplikované právní otázky dokázala politiky ohlídat, aby se jim pomocí zákonů nepodařilo zvýhodňovat politické podnikatele.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.