Transparency International EU odhaluje temné daňové záležitosti největších evropských bank

Vydáno 27. 10. 2020

Transparency International EU (TI EU) dnes představila analýzu týkající se evropských bank a jejich daňové odpovědnosti: “Murky havens and phantom profits: the tax affairs of EU and UK banks”.

Většina největších evropských bank využívá nízký nebo až nulový odvod daní, a to na úrovni daňových rájů | zdroj: TI EU

Ze 39 bank v EU a Velké Británii, na které se v analýze zaměřili, jich 31 využívá nízký nebo až nulový odvod daní, a to na úrovni daňových rájů. Zatímco 29 z nich přiznává vysoké zisky v zemích, kde nemají žádné zaměstnance. Tyto “skryté operace” nasvědčují tomu, že se banky snaží přesouvat své zisky, aby mohly co nejvíce snížit svůj daňový základ.

Report zaměřený na banky jsme byli schopni sestavit jen díky tomu, že v EU máme pravidla týkající se Country-by-country reportingu (CBCR), která zahrnují i odvod daní,” vysvětluje Elena Gaita, senior policy officer TI EU.

„Jedná se pravděpodobně jen o špičku ledovce, pokud hovoříme o agresivním daňovém plánování, je tedy nezbytné, aby byla tato pravidla rozšířena i na další hospodářská odvětví. Členské státy EU, které stále blokují legislativu, by měly upřednostňovat zájmy svých občanů a jejich ekonomický blahobyt nad zájmy velkých společností, a to zejména v době finanční nejistoty,” dodává.

“Ministerstvo financí ČR dlouhodobě omezuje daňovou problematiku na úniky DPH, ale zcela opomíjí daňové optimalizace bankovních ústavů a velkých korporací. Podpora větší otevřenosti právě formou CBCR je nutným krokem k nastavení efektivnější daňové odpovědnosti. Bohužel, na úrovni EU patří Česká republika právě k zemím, které tento posun blokují,” vysvětluje Milan Eibl, vedoucí analytik TI ČR.

Více se o této problematice dočtete na webu TI EU.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.