Transparency International Česká Republika a KDI/TI Kosovo spolupracují na monitoringu voleb v Kosovu

Vydáno 07. 06. 2017

Ve dnech 30.5.-3.6.2017 pracovala v Prištině expertní skupina složená ze zástupců našich organizací, aby vyhodnotila testovací kolo monitorovacích procedur, jejichž cílem je zprůhlednit financování politických kampaní v Kosovu. Dělo se tak týden před nečekanými předčasnými parlamentními volbami, a rychlá reakce obou organizací přinesla i první pozitivní výsledky: některé politické strany skutečně zveřejňují informace o rozpočtech – vůbec poprvé v demokratické historii Kosova.

English translation | Anglický překlad Vlajka Velké Británie

  • Ismet Kryeziu, David Ondráčka a náš člověk v Pristině: Artan Canhasi​, místní koordinátor pilotního monitoringu. | zdroj: TI

Transparency International Česká Republika a KDI/TI Kosovo spolupracují na monitoringu voleb v Kosovu | zdroj: TI

Mezinárodní tým nejprve, v reakci na vyhlášení předčasných voleb, připravil postup a sestavu požadavků na otevřenost financování předvolebních kampaní a obeslal 39 politických stran a hnutí v Kosovu s žádostí o zpřehlednění zdrojů, rozpočtů a výdajů na toto významné politické klání. O něco podobného se v Kosovu před námi nikdo nepokusil.

Aktivity se ukázaly jako účinné: dosáhli jsme responze několika stran, a tak jsme mohli občanské společnosti v Kosovu poprvé nechat nahlédnout do výdajů, které mají politické strany během kampaně.

Výsledky jsme představili společné tiskové konferenci KDI/TI Kosova a TI-ČR v Prištině (2.6.2017) v sídle TI Kosovo, kde vystoupil jak ředitel KDI Ismet Kryeziu tak ředitel TI-ČR David Ondráčka. Vítanými hosty tiskové konference byli také velvyslanec ČR v Prištině RNDr. Ivo Šilhavý a první tajemník velvyslance Dušan Králík, kteří se účastnili i krátké interní prezentace možností podpory demokratizačních procesů v Kosovské republice.

Výsledky a postupy testu budou využity na podzim v průběhu kampaní před lokálními volbami, kdy náš společný tým opět spustí nezávislý monitoring.

Konferenci ovšem předcházely společné pracovních skupiny, na nichž Petr Vymětal, David Ondráčka a Ondřej Cakl předávali kosovským kolegům zkušenosti z více než pětiletého kontinuálního tlaku na zprůhlednění kampaní a především s metodami práce, které mohou zaručit částečný veřejný dohled nad výdaji politických stran.

Tým se také účastnil vlastních předvolebních mítinků, v pozorovatelské roli, a pomáhal i s přípravou dohledu nad dodržováním volebního zákona při samotných parlamentních volbách, které proběhnou 11. června. Akce, kterou tu totiž v daném termínu zorganizuje TI Kosovo (v rámci asociace Demokracie v akci), je dechberoucí: v každé z celkem 2500 volebních místností bude akreditovaný pozorovatel dohlížející po celých 12 hodin nad správností, regulérností, férovostí a legálností probíhajících voleb. (Obrovská akční infrastruktura podpory takového „personálního monitoringu“ je přitom zajištěna i za cenu značných nákladů.) Podobnou formu demokracie v akci (co do rozměrů i zainteresovanosti občanské společnosti) v ČR de facto neznáme, a můžeme ji tedy kolegům z Kosova závidět, nicméně je to pro nás i zdroj nových poznatků o možných podobách občanského dohledu nad veřejnými věcmi.

Spolupráci podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce/ Transition Promotion Program skrze projekt MElKO.


Projekty a kauzy: Monitorování předvolební kampaně v Kosovu 2017

Štítky: Spolupráce se zahraničím

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.