Tisková konference k zahájení spolupráce s ČSLH

Vydáno 30. 09. 2015

Transparency International a iniciativa Lovec korupčníků zahájili spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH)

 • Na tiskové konferenci jsme představili společnou aktivitu, založení etické linky, která by měla fungovat v aktuální sezoně | zdroj: TI

Tisková konference k zahájení spolupráce s ČSLH | zdroj: TI

Transparency International ČR a občanská iniciativa Loveckorupcniku.cz zahájila spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH). Jejím obsahem bude mimo jiné provoz etické telefonní linky (+420 224 240 896) a e-mailových adres (hokej@transparency.cz; oznameni@loveckorupcniku.cz), spolupráce při sběru, prošetření a vyhodnocení podnětů, právní poradenství a preventivní výchovné programy, určené pro hokejové prostředí – hráče, trenéry, rozhodčí, funkcionáře i rodiče mladých hokejistů.

Whistleblowerský mechanismus (telefonní linky i emailové adresy) budou nyní spravovány přímo Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz, které poskytnou ČSLH při sběru podnětů, jejích prošetření a vyhodnocení administrativní servis a právní poradenství. Nahradí dosavadní protikorupční emailovou adresu Svazu jejíž garantem je bývalý reprezentant a mistr světa Jiří Kochta. Ta bylo v provozu od června 2015 a za uvedenou dobu se na ní objevilo celkem 16 příspěvků.

„Fairplay je nedílnou součásti sportu a etická linka je jasným vzkazem, že je tady vůle prostředí kultivovat a problémy nezametat pod koberec. Chceme, aby lidi kolem hokeje řešili jen sport, a ne korupci. K tomu velmi rádi přispějeme naší expertízou,“ říká David Ondráčka, ředitel TI. „Zásadním problémem naší společnosti v souvislosti s korupcí, je mizivá ochota ke kvalitnímu a včasnému oznamování korupce, přičemž právě oznamovatelé mají tu největší moc, korupční jednání zastavit a potrestat. Proto je nutné kromě klíčové podpory a ochrany oznamovatelů, široké osvěty, díky které může být lovcem korupčníků každý zodpovědný občan, sportovců nevyjímaje,“ uvádí Jan Hanák, Lovec korupčníků. V případě, důvodného podezření z trestného činu či správního deliktu, jej mohou Transparency International a iniciativa Loveckorupcniku.cz předat přímo orgánům činným v trestním řízení nebo příslušným správním orgánům. „V TI se whistleblowerům věnujeme řadu let, třeba  v naší poslední kampani www.zapiskej.cz. Kromě prevence a rozkrytí jednotlivých nekalostí je také velice důležitá péče o samotné oznamovatele korupce. Zajištění anonymity a expertní individuální poradenství je pro nás klíčovou prioritou,“ říká Martina Mikolášková, právník TI.

„Spolupráce s renomovanými partnery je zárukou nestrannosti, nezávislosti a odbornosti prošetření podnětů, které v tomto směru obdržíme,“ uvedl v této souvislosti člen výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban. „Přínosná bude určitě i spolupráce v oblasti výchovy, díky které by měl každý hráč, trenér, rozhodčí a činovník vědět, jak postupovat, pokud se korupčním nebo podobným, podezření vzbuzujícím jednáním setká.“ Garantem etické linky v rámci ČSLH bude i nadále Jiří Kochta.

Etická linka poběží v pilotní verzi po dobu osmi měsíců hokejové sezóny. Náklady jejího provozu hradí Svaz a jsou dvacet tisíc korun měsíčně (14 tis. TI a 6 tis. Lovec korupčníků).

 

  www.zapiskej.cz | fotografie: Antonín Kratochvíl | #Zapískej

  Podpořte kampaň Transparency International za vznik nového zákona na ochranu whistleblowerů na www.zapiskej.cz. Můžete nám také pomoci sdílet kampaň mezi Vašimi přáteli nebo na sociálních sítích, stačí nás zmínit třeba s #zapiskej.

   

  Ke stažení:

  Fotky z tiskové konference zobrazíte na našem Facebooku.

  Celé znění tiskové zprávy.

   

  Podívejte se, jak o tiskové konferenci informují média:

  Česká televize – Hokejový svaz spolupracuje s Transparency International

  Sport.cz – Hokejový svaz reaguje na Růžičkovu aféru a spolupracuje s odborníky na korupci

  iDnes.czHokej spolupracuje s antikorupčními organizacemi: Chceme s tím bojovat

  Hokej.czHokejový svaz se neschovává! Podezření na korupci řeší s odborníky

  ČSLHTisková konference

  Onlajny.comTisková konference ČSLH

  Aktuálně.cz – Hokejový svaz zahájil spolupráci s Trasparency International

  Branky, body, vteřinyHokejový svaz spolupracuje s Transparency International

  Deník.cz – Svaz chce kultivovat hokejové prostředí spoluprací s Transparency International

  Blesk.cz – Hokej řeší další korupci. Pomohou mu nezávislé organizace

  Týden.cz – Lovci korupčníků. Hokejový svaz chce odčinit kauzu Růžička


  Štítky: Školení a vzdělávací činnost , Whistleblowing , Mapování korupce , #Zapískej

  Sledovat novinky

  Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

  Podpořte nás

  Bojujte s námi proti korupci

  PODPOŘTE NÁS

  Bojujte proti korupci s námi.