TI vyzývá vládu Petra Fialy k podpoře reformy ÚOHS, který dohlíží na veřejné zakázky za stovky miliard korun
Nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) se obrací na představitele vládní čtyřkoalice, aby podpořili kvalitní reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚOHS dohlíží na veřejné zakázky v objemu cca 400 miliard korun ročně. Neefektivitu, netransparentnost a rizikovost výkonu úřadu v oblasti veřejného zadávání dlouhodobě odhaluje celá řada kauz, které vedou až k jeho samotnému vedení. Reforma bude v příštích dnech na programu jednání vlády Petra Fialy (ODS), která se v programovém prohlášení zavázala k její přípravě.
Petr Fiala, premiér ČR | zdroj: CNN Prima NEWS
TI již více než dekádu přináší odborníkům, zástupcům médií a široké veřejnosti závažná zjištění a skutečnosti, které upozorňují na nedostatky související s činností ÚOHS, a které by právě zmíněná reforma mohla pomoci řešit. Její základní parametry jsme spolu s dalšími expertními organizacemi představili již v březnu roku 2020.
Mezi zásadní problémy současného nastavení patří nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy ÚOHS, který sám ve druhém stupni rozhoduje o jednotlivých případech, nastavuje směřování celé instituce a zároveň má silné nástroje k ovlivňování rozhodování této dohledové instituce v prvním stupni, mimo jiné prostřednictvím personální politiky v úřadu.
„Z našeho pohledu je nezbytné změnit fungování ÚOHS ohledně dohledu nad veřejnými zakázkami takovým způsobem, aby o návrzích dodavatelů rozhodoval ve sporném řízení kolektivní orgán v jediném stupni. Klíčovou reformu ÚOHS ale aktivně blokuje sám jeho předseda Petr Mlsna, který tím zároveň usiluje o udržení jeho mimořádně silného mocenského postavení,“ píše v otevřených dopisech vládním představitelům výkonný ředitel TI David Kotora.
„Pokud se současné vládě tento náročný úkol nepodaří splnit, budeme se v Česku neustále potýkat s problémy ve veřejném zadávání, které dopadají na celou řadu klíčových projektů a investic za desítky a stovky miliard korun, které mají podporovat rozvoj naší ekonomiky a hospodářství,“ apeluje.
Organizační nastavení ÚOHS je ve srovnání s ostatními státy Evropské unie ojedinělé. V dalších členských zemích je naprosto výjimečné, aby bylo rozhodování o miliardových veřejných zakázkách v rukou jednoho člověka a zároveň, aby celé řízení o přezkumu postupu zadavatelů reálně probíhalo v pěti stupních.
ÚOHS má splňovat v českém institucionálním systému především dvě funkce – dohled nad veřejnými zakázkami a roli antimonopolního dozoru. Úřad ale dlouhodobě trpí neefektivitou a uzavřeností před veřejností, přičemž nutně musí být zároveň pod tlakem ze strany politických a byznysových vlivových skupin.
Otevřený dopis TI pro vládní koalici ze dne 20. února 2025 | zdroj: TI
Problémy ÚOHS se propisují do mezinárodního hodnocení Česka
Potřeba systémových změn týkající se ÚOHS a absence vůle k jejich prosazení se již projevuje v aktuálním expertním Indexu vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za rok 2024.
V tomto globálním žebříčku zaměřeném na veřejný sektor získala ČR pouze 56 bodů ze 100 možných a za průměrem EU, který aktuálně činí 62 bodů, nadále zaostáváme. To nám zajistilo 46. místo ze 180 hodnocených zemí světa.
Index vnímání korupce za rok 2024 | Srovnání EU | zdroj: TI
Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) je globálně nejcitovanější expertní žebříček o korupci. Hodnotí 180 zemí a regionů na bodové škále 0 až 100, kde 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce a naopak. CPI je sestavován na základě 13 dílčích zdrojů/indexů od renomovaných mezinárodních institucí a zaměřuje se na veřejný sektor. Nejedná se tedy o vox populi. Mezinárodní sekretariát TI v Berlíně zveřejňuje CPI již od roku 1995. Ten je tak pravidelným výročním datovým hodnocením dostupným pro širokou veřejnost, média, soukromý a státní sektor a pro politiky samotné. |
Mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně také ve své zprávě k výsledkům Česka v rámci CPI upozorňuje právě na přílišnou akumulaci moci předsedy ÚOHS a na korupční kauzy spojené s veřejnými zakázkami.
Proto se také česká kancelář TI obrátila otevřenými dopisy na vládní koalici, konkrétně na premiéra a předsedu ODS Petra Fialu, vicepremiéra a předsedu STAN Víta Rakušana, předsedkyni Poslanecké sněmovny PČR a předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, a předsedu KDU-ČSL Marka Výborného, se žádostí o podporu kvalitní reformy ÚOHS.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Vláda Petra Fialy (ODS) se neshodla na reformě ÚOHS. Česko se tak nadále bude potýkat s problémy ve veřejném zadávání, které dopadají na řadu klíčových projektů a investic za desítky a stovky miliard korun
TI vyzývá otevřeným dopisem vládu Petra Fialy (ODS) k podpoře reformy ÚOHS, který dohlíží na veřejné zakázky za stovky miliard korun
Reforma ÚOHS se i v posledním roce vlády Petra Fialy (ODS) stále připravuje a její šance v tomto volebním období jsou už jen malé
Nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) přepracoval reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stejně jako v případě jeho předchůdce Ivana Bartoše (Piráti) počítá s jednoinstančním rozhodováním
Michal Petřik byl nepravomocně odsouzen k pěti letům odnětí svobody za zmanipulování dotace v rámci vedlejší větve kauzy ROP Severozápad