TI pomáhala odhalovat politické kořeny kauzy ROP Severozápad již v roce 2012

Vydáno 20. 12. 2016

Datovala se polovina roku 2012 a na hluboké politické pozadí rozdělování dotací z ROP Severozápad jako jeden z mála upozorňoval bývalý ředitel Odboru řízení programu Leo Steiner. Ve spolupráci s TI podal trestní oznámení proti členům Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Peníze

Ilustrační fotografie | zdroj: TI

Uplynulo několik let a na severozápadě Čech proběhla další vlna zatýkání a byla zahájena řada nových trestních stíhání. Původní trestní oznámení bylo sice odloženo, ale orgány činné v trestním řízení se ke kauze vrátily. Následně se z výpovědí odsouzeného Petra Kušnierze (vypověděl, že byl zmanipulován výběr a realizace 54 projektů, nezanedbatelná část z nich se týkala rozvoje cestovního ruchu) a jedné spolupracující obviněné ukázalo jako velmi pravděpodobné, že regionální politici nezákonně ovlivňovali rozdělování dotací. Leo Steiner upozorňoval též na to, že v rozporu s pravidly se vedení krajů předem dohodlo na rozdělení dotací v určitém poměru a zároveň rozhodovalo o tom, které projekty budou podpořeny ještě před tím, než byly vypsány konkrétní výzvy na podání projektových žádostí.

Vyšetřování dozorované Vrchním státním zastupitelstvím směřuje tentokrát primárně proti politikům a podnikatelům, nikoli proti úředníkům. Z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a dalších trestných činů policie stíhá 24 osob. Mezi nimi jsou i významní politici a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje jako například bývalá hejtmanka Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil, podnikatel Daniel Ježek nebo bývalý senátor Alexandr Novák.

TI analyzovala též rozsudek vydaný Krajským soudem v Ústí nad Labem v roce 2013, který se týkal odsouzení převážně vysoce postavených úředníků ROP. Z rozsudku vyplývá, že docházelo například k falšování dokumentů, byly měněny zprávy z kontrol na místě, byl ovlivněn výběr externích hodnotitelů projektů a na základě komunikace s vedením ROP externí hodnotitelé přidávali preferovaným projektům body do jejich hodnocení. Řadovým referentům ROP Severozápad bylo vyhrožováno ztrátou zaměstnání, pokud se podvodu neúčastní, což mnozí z nich odmítali. Už v tomto rozsudku bylo zmíněno, že existoval neformální seznam projektů označených tužkou, na jejichž podpoře byl zájem politiků.

V Ústeckém kraji však nepanují pochybnosti jen nad rozdělováním evropských dotací. Rozhodování na politické bázi se týkalo i tzv. fondu hejtmanky, ze kterého plynuly peníze především spřízněným subjektům. Na jednu podobnou dotaci narazila TI a Centrum nezávislé investigace i při rozkrývání financování Kamencového jezera v Chomutově.


Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.