TI ČR vs. ŠIK CZ s. r. o.

Vydáno 07. 08. 2015

Praha 7. srpna 2015 – Odpověď Transparency International – Česká republika o. p. s. (TI) na otevřený dopis společnosti ŠIK CZ s. r. o. (ŠIK) v rámci kauzy „My hrajeme fér!“.

TI ČR vs. ŠIK CZ

Transparency International – Česká republika o. p. s. vs. ŠIK CZ s. r. o. | zdroj: TI

TI na úvod zdůrazňuje, že veškerá tvrzení vycházejí z ověřených informací poskytnutých koncovými uživateli (jednotlivými školami). Pokud TI použila subjektivní hodnotící měřítko, jednalo se o odborný názor založený na zkušenostech TI se vzdělávacími projekty a aktivitami pro studenty.

Model poskytování služeb společností ŠIK je v prvé řadě výnosný jen pro tuto společnost, kdy příjmy plynou od sponzorů spotů, škol a, jak společnost ŠIK sama zdůrazňuje, práce odborníků je navíc bezplatná. Smluvní podmínky vůči jednotlivým školám jsou pak nastaveny jednostranně výhodně pro společnost ŠIK.

TI si dále stojí za názorem, že jednotlivé spoty, které jsou dostupné z veřejných zdrojů, mají minimálně spornou odbornou přidanou hodnotu. Některé z nich mohou pak splňovat znaky skryté reklamy. V tomto ohledu jde pouze o důvodné podezření a vyřešení této otázky závisí na kompetentním orgánu (Krajský živnostenský úřad), jehož rozhodnutí bude TI samozřejmě respektovat.

TI dlouhodobě sleduje problematiku tzv. offshore a ready-made společností, jako určitého nástroje, který slouží např. k zastírání střetu zájmů. V tomto ohledu tedy TI připomněla i původ společnosti ŠIK.

Závěrem TI zdůrazňuje, že proklamovaný efekt vzdělávacího kanálu společnosti ŠIK je z odborného hlediska sporný. Vzhledem k tomu, že jednotlivé školy za tuto službu platí, lze tento model považovat za nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Stejného cíle lze dosáhnout způsobem o mnoho efektivnějším a s menšími nároky na veřejné rozpočty, což může doložit TI i na svých vzdělávacích aktivitách.

 

Doplňující informace ke kauze:

Tisková konference TI, kde byla představena tato kauza

Tisková zpráva TI týkající se této kauzy

Shrnutí této kauzy na webu TI

Otevřený dopis společnosti ŠIK CZ s. r. o.


Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.