Stošestka: Mladá demokracie. Jak se žije v Kosovu?

Vydáno 20. 04. 2023

V centru Balkánského poloostrova poměrně nedávno probíhal ozbrojený konflikt a za úplně klidnou oblast bychom ji pravděpodobně neoznačili ani dnes. Kosovo je jedna z nejmladších demokracií v Evropě. Jak se v ní žije? Proběhnou dříve další volby, nebo spíše ozbrojený konflikt? A které země Evropy Kosovo neuznaly a proč? Poslouchejte novou epizodu podcastu Transparency International ČR (TI) Stošestka s Petrem Čermákem z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a Davidem Mulicou, projektovým koordinátorem TI.

Petr Čermák, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, a David Mulica, projektový koordinátor Transparency International ČR | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

Srbsko-kosovský střet provází dění na západním Balkáně již poměrně dlouhou dobu. I přes neustále vyostřené vztahy a napětí dokázal poměrně mladý kosovský stát vybudovat fungující politický systém včetně státních institucí, dohledových úřadů a celkové politické soutěže, což u zemí, které si podobným vývojem prošli, není vůbec standardem. 

Kosovo na mezinárodním poli buduje vztahy poměrně intenzivně a je znát snaha o integraci do evropských struktur, ale třeba také do OSN. V tom vidí Petr Čermák, analytik AMO i naději do budoucna. Jsou ale i oblasti, ve kterých je Kosovo, a i celkově oblast západního Balkánu, dále než některé evropské státy včetně Česka – například v rovných příležitostech žen v politice. 

Jak probíhalo budování demokracie v Kosovu? Jak probíhají jednání a vztahy mezi Prištinou a Bělehradem? Proč Kosovo jako stát neuznalo Slovensko nebo Španělsko? A jak česká TI v Kosovu pomáhá? Pusťte si teď nový díl Stošestky. Podcast moderuje Martina Foldynová. 

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu. 

Více se také o práci české kanceláře TI v Kosovu dozvíte na naší projektové stránce.

Poděkování za podporu

Tento díl podcastu Stošestka vznikl v rámci projektu realizovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci programu Transition Promotion.

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Rozšiřování transparentnosti do financování politických stran v Kosovu

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.