Stošestka: Kolik % HDP Bosny a Hercegoviny tvoří praní špinavých peněz?
V novém díle Stošestky se přesuneme na západní Balkán. Konkrétně do Bosny a Hercegoviny, kde Transparency International ČR (TI) působí v rámci posílení boje proti praní špinavých peněz (Anti-Money Laundering – AML). Jak souvisí migrace právě s praním špinavých peněz? Jak vypadá tamní AML legislativa? A proč se máme v Česku o Bosnu a Hercegovinu zajímat? Na tyto a další otázky v podcastu odpovídají Alen Kovačević, ředitel Integračního centra Praha (ICP), a Jan Dupák, vedoucí právník TI.
Alen Kovačević, ředitel Integračního centra Praha (ICP), a Jan Dupák, vedoucí právník TI | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz
Nedílnou a klíčovou součástí AML strategie je legislativa samotná. Bosna a Hercegovina se únorovým přijetím nového zákona, který podporuje boj proti praní špinavých peněz, snaží odvrátit hrozbu zařazení na seznam zemí s šedou ekonomikou. Zákon a problematiku AML přiblíží Jan Dupák, který se také podílí na tomto zahraničním projektu TI.
Bosna a Hercegovina zároveň zažívá odliv lidí v produktivním věku, kteří míří za hranice země. Co všechno pro příchozí cizince zajišťuje Integrační centrum Praha (ICP) a jak vypadá tamní situaci se dozvíte od Alena Kovačeviće, který sám z Bosny a Hercegoviny pochází.
A nechybí také pohled výzkumníka Transparency International Bosna a Hercegovina (TI BiH) Farise Dževlana.
Bosna a Hercegovina se v rámci Indexu vnímání korupce za rok 2023 (Corruption Perceptions Index – CPI), který každoročně vydává mezinárodní sekretariát TI v Berlíně, umístila se 35 body ze 100 možných na 108. místě ze 180 hodnocených zemí. Pro srovnání Česko v CPI získalo 57 bodů a obsadilo 41. příčku. Průměr EU je 64 bodů. |
Jaké faktory zapříčiňují nárůst migrace v Bosně a Hercegovině? Jak u nás probíhá proces integrace cizinců a co nám říkají data? Na kterých místech se projevují neduhy praní špinavých peněz v zemi, kterou takový problém sužuje? A je reálné, aby se Bosna a Hercegovina v dohledné době stala součástí Evropské unie?
Více se dozvíte v nejnovějším díle podcastu Stošestka, kterým provází moderátorka Martina Foldynová.
Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Breaker, Pockets Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.
Poděkování za podporu
Tento díl podcastu Stošestka vznikl v rámci projektu realizovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu Transition Promotion.
Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru