Stošestka: Kampaně do Evropského parlamentu – nechybí grilování ani skatepark
Již začátkem června voliči napříč členskou sedmadvacítkou rozhodnou, kdo usedne do Evropského parlamentu. Transparency International ČR (TI) tradičně monitoruje české předvolební kampaně několika vybraných kandidujících subjektů. Proto přinášíme v novém díle Stošestky pohled jak na volby samotné, tak na jejich financování a politický marketing. Poslouchejte květnový díl s Annou Urbanovou, zahraniční redaktorkou zpravodajského serveru iRozhlas.cz a Františkou Rohlíčkovou, specialistkou komunikace TI. Moderuje Martina Foldynová.
Františka Rohlíčková, specialistka komunikace TI, a Anna Urbanová, zahraniční redaktorka iRozhlas.cz | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz
Již za dva týdny 7. a 8. června se v Česku otevřou volební místnosti. Rozhodovat se bude o 21 českých europoslancích, kteří nás zastupují v Evropském parlamentu nově tvořeného 720 křesly.
O posty u nás usiluje zhruba třicítka kandidujících subjektů, mezi kterými jsou kromě tradičních politických stran a hnutí (v některých případech spojených do koalic) také recesistické subjekty. Některým voličům se vybaví třeba „ANO, vytrollíme europarlament“ z roku 2019. Letos je to například hnutí „ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku)“ a další.
Jaká témata dominují v horké fázi kampaním pár týdnů před volbami a jak vypadají kampaně samotné? Který subjekt tu svou zahájil ve skateparku a kdo na setkáních griloval? Kdo si platí více inzerci v outdooru – plakáty, billboardy apod. a kdo zase na sociálních sítích? Co dále prozrazují data na transparentnivolby.cz? Vidí TI ve financování někde problém? A poučil se Evropský parlament z korupční kauzy QatarGate?
Do podcastu přijaly pozvání Anna Urbanová, redaktorka iRozhlas.cz zaměřující se na zahraniční dění a Františka Rohlíčková, specialistka komunikace TI, která se v současné době podílí na monitorování kampaní do Europarlamentu. Moderuje Martina Foldynová.
Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.
Podcast Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.
Poděkování za podporu
Tento díl podcastu vznikl díky projektu financovaného ze strany European Media and Information Fund (EMIF). Děkujeme.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru