Korupce v Evropském parlamentu: obvinění z praní špinavých peněz a vazby na Katar

Vydáno 14. 12. 2022

V pátek 9. prosince proběhlo v centru Evropské unie Bruselu hned několik razií a došlo k zadržení šesti osob, mezi nimi figuruje i místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kaili z Řecka. Zadržení mají být organizovanou skupinou, která je podezřelá z praní špinavých peněz a korupce, zapojeny mají být osoby z Evropského parlamentu a nejmenované země Perského zálivu, kterou má být podle médií Katar.

Eva Kaili, místopředsedkyně Evropského parlamentu a europoslankyně | zdroj: EU a Reuters

Paradoxně došlo na zatýkání v Mezinárodní den boje proti korupci. Údajně měla skupina působit na vlivné členy Evropského parlamentu (EP) tím, že jim nabízeli drahé dárky a peníze.

Nejvýraznější postavou kauzy je Eva Kaili, teď již bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu. Hned v sobotu ji Roberta Metsola, předsedkyně EP, zbavila jejích pravomocí, mandát jí však odebrat nemůže. Zastupovala ji při jednáních na Blízkém východě, do jejího repertoáru patřil také zmiňovaný Katar, který má v kauze údajně také figurovat.

O něm mluvila Eva Kaili jako o reformní zemi, která inspiruje arabský svět ještě 21. listopadu v projevu v Evropském parlamentu, a to v době, kdy Katar čelí mnoha vážným obviněním kvůli organizaci a konání mistrovství světa ve fotbale. „Všechna tvrzení o špatném počínání katarského státu jsou výsledkem vážné dezinformace,“ vyjádřil se agentuře AFP mluvčí katarské vlády.

Kaili nemohla využít své poslanecké imunity, která plyne z jejího mandátu, a kvůli tomu, že ji policie zadržela přímo při páchání trestného činu, jak řekla agentura AFP. V jejím bytě se údajně našlo 15 milionů korun (600 000 Euro) v hotovosti.

Členství Kaili už stihla zrušit jak evropská sociálnědemokratická frakce v EP, tak i její domovská strana v Řecku Pasok. Sama se nevzdala ještě mandátu europoslance, a to kvůli zmíněné imunitě.

O jejím mandátu následně tento týden jednali europoslanci na zasedání. Pro její odvolání z funkce hlasovalo 625 poslanců EP, proti jeden a dva se zdrželi.

Členy skupiny byli i rodinní příslušníci

V současné době ve vazbě zůstávají také partner Kaili, asistent italského europoslance Francesca Giorgia, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a bruselský lobbista.

Poslední dva, kteří byli v pátek zadrženi, ale ve vazbě nezůstávají, mají být šéf odborové centrály ITUC Luca Visentini a otec Evy Kaili, kterého podle médií policie přistihla s kufrem peněz.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI ČR

Jak napravit systémový problém?

K situaci se vyjádřil Michiel van Hulten, ředitel evropské kanceláře Transparency International (TI EU), která se věnuje především dění v Evropském parlamentu: „Nejedná se o ojedinělý incident (…) Během několika desetiletí umožnil Parlament rozvoj ‚kultury beztrestnosti‘ v kombinaci s laxními pravidly kontroly a nedostatkem nezávislého dohledu. Je čas na reformu.“

„Prvním krokem Evropské komise by mělo být zveřejnění dlouho odkládaného návrhu na vytvoření nezávislého etického orgánu EU s vyšetřovacími a vynucovacími pravomocemi,“ dodává.

Twitter účet TI EU | zdroj: Twitter 

„Evropský parlament má evidentně systémový problém s politickou integritou. Je zcela nepřijatelné, aby si kterákoli země mohla koupit názor evropského poslance,” vysvětluje šéf české kanceláře TI Ondřej Kopečný.

„Tato kauza nesmí skončit vyloučením několika černých ovcí ze stáda, ale přijetím jasných pravidel, která zacelí vážné mezery v reportování lobbistických schůzek nebo přijímání darů, na které Transparency International upozorňuje už dlouhou dobu,” uzavírá.

Transparency International EU dále přidala deset doporučení:

1

Všechny zúčastněné osoby musejí být stíhány v plném rozsahu zákona. Vyšetřování belgických orgánů i vyšetřování orgánů EU by se mělo vztahovat na všechny osoby, které zaujaly neobvykle příznivé stanovisko nebo projevily příznivé chování ve vztahu ke Kataru, a to i v jiných orgánech EU.

2

Parlament musí okamžitě reformovat svá vnitřní pravidla pro oznamovatele (whistleblowery) a uvést je do souladu se směrnicí EU.

3

Vládnoucí předsednictvo Parlamentu, jehož je Eva Kaili členkou, by mělo být zbaveno veškerých rozhodovacích pravomocí v otázkách etiky, transparentnosti a integrity. Kromě toho by mělo být přezkoumáno nedávné rozhodnutí předsednictva o jmenování nového generálního tajemníka.

4

Jednací řád EP a kodex chování poslanců EP musejí být revidovány, aby se zajistilo, že budou mít skutečně odstrašující účinek na takové chování, které je v současném skandálu odhaleno. Zároveň musí dojít k zavedení účinných sankcí.

5

Poradní výbor EP pro chování poslanců, který se ukázal jako bezzubý, by měl být rozpuštěn a nahrazen novým orgánem, který bude zahrnovat vnější nezávislý prvek.

6

Parlament by měl okamžitě zavést přísná pravidla finanční kontroly týkající se všech příspěvků poslanců Evropského parlamentu, včetně požadavku, aby poslanci Evropského parlamentu nesli odpovědnost za veškeré své výdaje.

7

Vlády zemí, které lobbují v institucích EU, by měly být zahrnuty do Rejstříku transparentnosti.

8

Všichni poslanci EP, asistenti a zaměstnanci EP, kteří se setkají se zástupci třetích zemí nebo stran, musejí svá setkání zveřejnit.

9

Parlament musí zajistit soulad se stávajícími pravidly lobbingu a etiky, včetně alokace dostatečných zdrojů na monitorování a prosazování pravidel a zajištěním toho, aby byly všechny informace zveřejněny včas a byly veřejně dostupné.

10

Evropská komise musí okamžitě předložit svůj dlouho odkládaný návrh na vytvoření nezávislého etického orgánu EU s rozsáhlými pravomocemi v oblasti dohledu, vyšetřování a vymáhání pravidel.

Podcast Stošestka z října 2021 s Nickem Aiossou, zástupcem ředitele Transparency International EU | zdroj: TI ČR

O lobbingu v Evropském parlamentu a jak si v oznamování schůzek vedou jednotliví poslanci jsme nedávno psali. Podívejte se, jak jsou na tom europoslanci z Česka.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.